Rozmowy z autorami
03.04.2014 18:53


„Tylko znajomość zasług i niechlubnych błędów daje poczucie zakorzenienia”

Opus magnum, jakim są „Pamiętniki” Henryka Ciecierskiego, zaraz po wydaniu doczekały się recenzji w najważniejszych polskich tygodnikach i dziennikach. Ale nawet osobisty sens, który niesie opowieść magnata dla jego potomków, może być panaceum na dzisiejsze bolączki Polaków. Publikujemy rozmowę z Teresą Ciecierską-Chłapową i Justyną Chłap-Nowakową, które opracowały blisko 800 stron rękopisów Autora.
Nowości książkowe
22.03.2014 1:16


Laureatem Nagrody im. ks. Jana Twardowskiego został wybrany Przemysław Dakowicz za tom wierszy „Łączka”

W dniu 19 marca 2014 r. odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego w celu przyznania nagrody za rok 2013. Po dyskusji laureatem został wybrany Przemysław Dakowicz za tom wierszy „Łączka”. Poniżej prezentujemy komunikat prasowy.
Recenzje książek
13.03.2014 10:52


Polska mocarstwowa w pismach Karola Ludwika Konińskiego

Ostatni tom z serii dzieł publicysty Narodowej Demokracji dotyczy najburzliwszej tematyki – Pisma Polityczne to intelektualny dynamit, który rozsadza współczesne wyobrażenia o dawnej i obecnej Rzeczypospolitej.
Recenzje książek
08.03.2014 13:26


„Pamiętniki” Ciecierskiego na łamach tygodników

Dodatkowy nakład arcydzieła polskiego pamiętnikarstwa właśnie trafia do księgarń – czytelnicy i recenzenci są zachwyceni wspomnieniami wnuka autora „Pamiątek” Soplicy.
Nowości książkowe
24.02.2014 11:04


„Pamiętniki” Henryka Ciecierskiego w Polskim Radiu!

W dniach 24–28 lutego (poniedziałek–piątek), o godz. 9:45, „Pamiętniki” Henryka Ciecierskiego czyta w Dwójce aktor Krzysztof Wakuliński.
Recenzje książek
05.02.2014 20:15


Sens w codzienności

Bóg, przemijanie, wspomnienia, czasem i cierpienie – autorka najnowszego tomiku poezji wydanego w Arcanach, dr Justyna Chłap-Nowakowa, pomaga odnaleźć głębokie znaczenie w pozornie powszednich sprawach.
Recenzje książek
13.01.2014 17:16


W pół drogi do…

W Arcanach pojawia się poetyckie świadectwo szczególnej, pokoleniowej wiary we wspólnotę doświadczeń historycznych – Przemysław Dakowicz ze swoją „Łączką” wyraźnie wpisuje się w dyskusję o wyzwaniu jakie stawia przed nami, wołające o swój pomnik, miejsce spoczynku bohaterów.
Recenzje książek
08.01.2014 16:31


Powrót Mackiewicza

Z zawodu pisarz, z przekonania kontrrewolucjonista, narodowości antykomunistycznej, z Europy Wschodniej jako kraju pochodzenia. Tak siebie definiował Józef Mackiewicz, którego barwna i surowa postać, ale przede wszystkim jego literatura, powracają w najnowszym wydaniu książki Włodzimierza Boleckiego „Ptasznik z Wilna”.
Nowości książkowe
19.12.2013 21:30


Włodzimierz Bolecki „Ptasznik z Wilna (o Józefie Mackiewiczu)”

Józef Mackiewicz był najbardziej „wyklętym” polskim pisarzem XX wieku. Był bezwzględnym krytykiem i nieprzejednanym demaskatorem systemu komunistycznego we wszystkich jego wcieleniach. Stworzył najbardziej spójne i konsekwentne uzasadnienie antykomunizmu jako postawy etycznej, światopoglądowej i historiozoficznej.
Nowości książkowe
19.12.2013 21:14


Justyna Chłap-Nowakowa „Niewidzialny ślad”

„Justyna Chłap-Nowak pyta w swoich wierszach o sprawy najważniejsze. O Boga, wiarę, miłość, pamięć, ojczyznę, sens przemijania, cierpienie. Odpowiedzi szuka w tym, co zdawałoby codzienne, zwyczajne, a co dla poetki jawi się jako tajemnicze, cudowne i baśniowe, pełne niewidzialnych śladów Stwórcy”.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.