Nowości książkowe
21.12.2014 16:42


Niezależne zrzeszenie studentów w Krakowie w latach 1980-1990

Niezależne Zrzeszenie Studentów było najważniejszym obok NSZZ „Solidarność” ruchem społecznym w PRL, jedyną niezależną organizacją studencką w całym imperium sowieckim.
Nowości książkowe
14.11.2014 16:30


Patrioci i zdrajcy

O czasy szczególnych rosyjskich represji pyta Sławomir Węgrzynowicz: Dlaczego w Królestwie Polskim w 1846 roku oraz w czasie Wiosny Ludów i Wojny Krymskiej nie doszło do wybuchu powstania narodowego?
Nowości książkowe
13.11.2014 21:33


Przeklęte continuum. Notatnik smoleński

„Katastrofa smoleńska i wydarzenia, które po niej nastąpiły, będą kiedyś widziane i interpretowane inaczej niż dziś. Z oficjalnej propagandy zostanie pył, który nasze wnuki będą rozcierać w palcach”. Nowa książka Przemysława Dakowicza.
Recenzje książek
24.09.2014 14:03


„Pewnego dnia możemy zostać zdradzeni w imię spraw zupełnie nam obcych” - Goetla powieść o kopalni węgla

Niewiele mamy wzorców przedsiębiorczości i kapitalizmu w literaturze polskiej. Ale gdy już się pojawiają, to godne są największych tytanów polskiego interesu i z krwistą fabułą zapadającą w pamięć. Do „Lalki” Bolesława Prusa i „Ziemi Obiecanej” Władysława Reymonta dołącza Ferdynand Goetel ze swoją „Anakondą”.
Książki
18.09.2014 14:21


Witkacy – artysta zapięty na ostatni guzik

75 lat po śmierci wielkiego pisarza publikujemy fragment rozdziału „Romansu z Polską” Macieja Urbanowskiego, który przypomina Witkacego i podkreśla mniej znane strony jego osobowości.
Rozmowy z autorami
10.07.2014 14:53


Przywracanie pamięci o Ferdynandzie Goetlu trwa – rozmowa z Krzysztofem Polechońskim

O świeżo wydanej przez ARCANA książce Ferdynanda Goetla pt. „Anakonda” rozmawiamy z prof. Krzysztofem Polechońskim, autorem noty edytorskiej i wybitnym specjalistą w zakresie prozy dwudziestolecia międzywojennego i okresu powojennego.
Recenzje książek
16.06.2014 18:38


Janusz Kurtyka o naprawę Rzeczypospolitej

Nie było chyba w Polsce uczonego i urzędnika, który miałby w mediach bardziej przekłamany obraz niż profesor Janusz Kurtyka. Wybitny historyk-mediewista, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, inspirator pamięci o Żołnierzach Wyklętych, patron niezliczonej ilości patriotycznych i naukowych inicjatyw – teraz z całościowymi jego dokonaniami można się zapoznać dzięki nowej książce.
Książki
08.06.2014 12:04


"Ukraiński kochanek" wśród książek ćwierćwiecza!

Książka Arcanów, po plebiscycie wśród słuchaczy Programu Drugiego Polskiego Radia, znalazła się na liście 25 najważniejszych książek ostatnich dekad.
Recenzje książek
01.06.2014 12:15


Plus Minus: Urbanowski wiele zrobił dla Czarnyszewicza, Mackiewicza, Bobkowskiego

W ostatnim wydaniu Plus Minus, weekendowego dodatku do „Rzeczpospolitej” (31 V – 1 VI) Mariusz Cieślik recenzuje najnowszą książkę Arcanów.
Recenzje książek
28.05.2014 10:45


wnas.pl: URBANOWSKIEGO Romans romantyka

„Dzielnie pracować, a tego na dłuższą metę nie wytrzyma żaden przeciwnik” – cytuje zalecenie doświadczonego w życiu pod totalnym reżimem pisarza krakowski krytyk literacki, Maciej Urbanowski. Ma jednak talent i odwagę, aby...

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.