(Arcy) Konserwatywne książki: „Katechizm katolicki” kard. Pietro Gasparriego

Czy można udzielić prostych i konkretnych odpowiedzi na najważniejsze pytania dla wszystkich wyznawców Chrystusa? Udowadnia to Pietro kard. Gasparri – wybitny znawca prawa kanonicznego i sekretarz stanu u Ojca Świętego Benedykta XV.
11.09.2015 3:57

Ta publikacja jest skierowana przede wszystkim do dorosłych chrześcijan, aby ukazać im, w jaki sposób powinno wyglądać życie w zgodzie z wiarą katolicką i przykazaniami kościelnymi. W odróżnieniu od innych dokumentów nauczania Katechizm katolicki Kościoła charakteryzuje się prostą formą tekstową w formule: pytanie – odpowiedź. W tym wydaniu należy zwrócić uwagę na niezwykle ozdobną, lecz majestatyczną szatę graficzną książki - złota okładka czy też dostojne, religijne obrazy na początku każdego z rozdziałów nadają ton patosu i poważania całemu Katechizmowi

Jednakże w pracy kardynała Gasparriego najważniejsza jest przede wszystkim treść odpowiedzi, w których to przedstawiając stanowisko Kościoła - autor poucza i objaśnia sens nauki Jezusa Chrystusa.Jednakże w pracy kardynała Gasparriego najważniejsza jest przede wszystkim treść odpowiedzi, w których to przedstawiając stanowisko Kościoła - autor poucza i objaśnia sens nauki Jezusa ChrystusaIntrygujące w całej publikacji są analizy i interpretacje konkretnych modlitw bądź przykazań. Zapewne nie każda osoba wierząca odmawiając Modlitwę Pańską zdaje sobie sprawę dlaczego wypowiada słowa „Ojcze nasz”, a nie „Ojcze mój” czy też w jakim kontekście zostały po raz pierwszy wypowiedziane słowa Pozdrowienia Anielskiego. Osobny rozdział Gasparri poświęca Składowi Apostolskiemu, w którym „krok po kroku” rozjaśnia sens poszczególnych zdań.

Katechizm katolicki nie jest tylko adresowany do osób o wysokim stanie wiedzy na temat religii rzymsko - katolickiej. Składa się także z odpowiedzi na podstawowe pytania tej wiary np. jak czynić znak krzyża. Zarazem kardynał Gasparri odpowiada na równie integralne, co dużo trudniejsze zagadnienia min. wyjaśniając początki i cel ustanowienia Kościoła bądź istotę Mszy Świętej. Autor Katechizmu interpretuje również Dekalog i istotę sakramentów - dzięki publikacji, możemy odpowiedzieć na pytania, które nurtują nie tylko katolików: dlaczego w Nowym Testamencie dniem świętym nie jest sobota czy też jaki jest sens obecności rodziców chrzestnych albo świadków Bierzmowania.

Ten elementarz wiary katolickiej Gasparriego może być przeznaczony dla użytkowników o różnym stanie uduchowienia. Dla osób wierzących, to z pewnością okazja do poszerzenia wiedzy na temat swojej religii, dodatkowym ułatwieniem w tej publikacji są przypisy, które pod każdą z odpowiedzi zawierają odwołania do odpowiednich fragmentów Pisma Świętego, decyzji soborów czy też encyklik papieskich . Niemniej lektura Katechizmu katolickiego może również pomóc zrozumieć istotę i sedno wiary katolickiej osobom wątpiącym, ateistom czy też przedstawicielom innych religii.

Piotr Juchowski

Pietro Gasparri, Katechizm katolicki, Warszawa 2015, Wydawnictwo Prohibta, ss. 251.


Ostatnie wiadomości z tego działu

Wiesław Helak laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza!

Władysław Zajewski ,,Trudna droga do niepodległości (XIX-XX w.)"

Janusz Kurtyka ,,Z dziejów agonii i podboju. Prace zebrane z zakresu najnowszej historii Polski."

,,Nadberezyńcy" w radiowej Dwójce! Czyta Adam Ferency!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.