Konserwatywne książki: Christianitas

W dobie zadawania pytań o kondycję cywilizacyjną muzułmańskich przybyszów, ukazuje się książka która naszą uwagę kieruje na diagnozy wobec stanu chrześcijańskiej Europy.
12.09.2015 1:14

Grzegorz Kucharczyk jest historykiem z konserwatywnego nurtu publicystycznego. W „Christianitas” poczesne miejsce zajmują dzieje intelektualne cywilizacji łacińskiej, wyrażone opisami punktów zwrotnych historii Zachodu (edykt mediolański, założenie opactwa w Cluny) oraz intelektualniych tytanów świata konserwatywnego: C. S. Lewisa, Dietricha von Hildebranda, Thomasa Molnara czy takich papieży jak św. Pius X. Autor już we wstępie zapowiada, że książka jest też opisem kryzysu cywilizacji, gdy Kościół katolicki stanął w obliczu starcia z modernizmem i komunizmem (w tekstach dotyczących okresy Zimnej Wojny). Publicystyczny ton publikacji jest niekiedy uzupełniony przypisami na końcu rozdziału – a że Autor wielokrotnie sięga do źródeł, możemy prześledzić najważniejsze encykliki, korespondencję kluczowych postaci zmagających się z rosnącymi wpływami lewicy i masonerii.

Kucharczyk, co nie jest tak oczywiste na prawicy, unika taniego moralizowania, oceniania wielkich postaci zza wygodnego biurka publicysty. Opisuje fakty, układa je w logiczny ciąg, czasami pozostawia z pytaniami. Tak się dzieje, gdy Autor opisuje spotkanie (21 VI 1965) Dietricha von Hildebranda z papieżem Pawłem VI, który wywody myśliciela przerywał słowami: Lo scriva, lo scriva (napisz to, napisz to).

Filozof spisał i przekazał swoje recepty dla Kościoła katolickiego w trudnym wieku XX. Paweł VI miał powiedzieć, że memoriał przeczytał dokłądnie, ale uważa, że „jest on trochę za surowy”. W ten sposób Ojciec Święty odniósł się do postulatu Dietricha von Hildebranda, by Następca św. Piotra nie wahał się używać środka w postaci „miłosiernej anatemy” – miłosiernej dla heretyków (szansa na poprawę) i miłosiernej dla Kościoła (ochrona „maluczkich” przed błędami).

Czy zalecenie Hildebranda było słuszne, czy raczej Ojciec Święty miał lepsze rozeznanie? Z tym pytaniem, pół wieku po tamtej rozmowie, zostawiają nas Autor, filozof i papież.

Grzegorz Kucharczyk, Christianitas - od rozkwitu do kryzysu, Warszawa 2015, ss. 394, wydawnictwo Prohibita.


Ostatnie wiadomości z tego działu

Wiesław Helak laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza!

Władysław Zajewski ,,Trudna droga do niepodległości (XIX-XX w.)"

Janusz Kurtyka ,,Z dziejów agonii i podboju. Prace zebrane z zakresu najnowszej historii Polski."

,,Nadberezyńcy" w radiowej Dwójce! Czyta Adam Ferency!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.