Rosja sprzeciwia się nowej rezolucji ONZ w sprawie Syrii

Stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Witalij Czurkin oświadczył, że nie poprze nowej rezolucji dotyczącej Syrii, zaproponowanej przez Maroko na forum Rady Bezpieczeństwa.

29.01.2012 10:48

„Rosja nie wierzy, że ten projekt uchwały może być podstawą do przezwyciężenia kryzysu, ale jest gotowa do omówienia tej kwestii” – powiedział Czurkin. Projekt marokański zakłada głębokie reformy polityczne w Syrii, obejmujące też kwestię oddania władzy przez reżim Baszara al-Assada. Wznowienie negocjacji planuje się na poniedziałek. Rosjanie, jako przeciwwagę dla projektu marokańskiego, zaproponowali własną rezolucję, która została odrzucona przez kraje zachodnie „jako zbyt słaba”.

Dzień wcześniej, 27 stycznia, wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Giennadij Gatiłow ocenił jako „niedopuszczalne” wszelkie naciski na Syrię w celu usunięcia Baszara al-Assada ze stanowiska prezydenta tego kraju. Gatiłow powiedział m.in. że wszelkie zmiany polityczne w Syrii powinny przebiegać stopniowo, bez narzucania jakichkolwiek warunków wstępnych przez siły zewnętrzne. 20 grudnia 2012 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ, na wniosek krajów należących do Ligii Państw Arabskich, przyjęło rezolucję wzywającą Damaszek do niezwłocznego podjęcia działań w celu pokojowego zażegnania konfliktu politycznego w Syrii. Rosja wstrzymała się od głosu.

Wiele wyjaśnia w tej sprawie przemówienie ministra spraw zagranicznych Syrii Walida Muallema, który skrytykował działania Ligi Państw Arabskich, mające na celu „rozszerzenie wewnętrznego konfliktu syryjskiego na forum międzynarodowe”. Muallem zapewnił również w oficjalnym oświadczeniu, że liczy na pomoc Moskwy i wyraził przekonanie, że Rosja będzie wspierać Damaszek. Przypominamy, że plan pokojowy sformułowany przez Ligę zakładał odwołanie Assada i przekazanie władzy wicepremierowi Faroukowi al-Szaraa.

Jak już wspominaliśmy wielokrotnie, Rosjanie mają w Syrii duże interesy wojskowo-finansowe, związane ze sprzedażą uzbrojenia oraz obecnością rosyjskiej marynarki w syryjskim porcie Tartus (stacjonuje tam kilkudziesięciu rosyjskich żołnierzy, baza zapewnia wsparcie logistyczne dla rosyjskich okrętów operujących na Morzu Śródziemnym, istnieje od 1971 r.).

 

Źródła: pik.tv, pik.tv, pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.