Prof. Nowak: Pracujmy nad tym, by zwolenników niepodległości przybywało

Święto odzyskania Niepodległości, obchodzone w 2018 roku, przywołuje świeży kontekst wyborów samorządowych. U wielu z nas wywołuje to poczucie zniechęcenia, bowiem gdy w trzecim co do wielkości mieście w Polsce ogromna większość wyborców chce, by przewodziła jej osoba skazana za oszustwo, jeśli w dużym mieście wojewódzkim, w Olsztynie, o włos przegrywa człowiek na którym ciążą zarzuty o gwałt, a w małym ośrodku wygrywa kandydat, który siedzi w areszcie, obciążony ponad 90 zarzutami prokuratorskimi, to pojawia się pytanie czy dobrze korzystamy z naszej niepodległości.
10.11.2018 13:48

Czasem takie zwątpienie i rozgoryczenie do nas przychodzi. Odrzućmy jednak pokusę takiego spojrzenia. Niepodległość jest zawsze trudnym wymaganiem, nie każdy chce być niepodległy, przecież wygodniej jest ,gdy ktoś decyduje za nas; czasem jesteśmy zmęczeni i ulegamy możliwości oddania decyzji o nas komuś silniejszemu, rezygnując z tego kłopotu.
Bo niepodległość jest wyzwaniem.
Jeśli przyjmiemy takie założenie, to spojrzymy na obchody stulecia, jako na wyzwanie dla nas także i dzisiaj. Nie można tylko cieszyć się niepodległością (choć dobrze jest to święto obchodzić w państwie niepodległym właśnie) ale powinniśmy to traktować jako zadanie. Powinniśmy dalej traktować to jako wyzwanie, walczyć, nie z bronią w ręku, ale z argumentem w ręku, próbując wpływać na tych, którzy unikają manipulacji medialnej, zniechęcającej do niepodległości. Nie można tylko cieszyć się niepodległością (choć dobrze jest to święto obchodzić w państwie niepodległym właśnie) ale powinniśmy to traktować jako zadanie. 

Powtarzanie fałszywej tezy o możliwym polexicie, to straszenie także niepodległością. Każdy sprzeciw czy prowadzenie polityki podmiotowej wywołuje u niektórych reakcje przerażenia samodzielnością, czyli właśnie niepodległością, co dla wielu musi oznaczać polexit.
I to też jest wyzwanie – byśmy na takie straszenie reagowali pracą nad tym, by przybywało Polaków, którzy niepodległości się nie boją, nie traktują jej jako szaleństwa. To nadal sprowadza się do hasła: o wolność Waszą i naszą, o niepodległość Waszą i naszą, bo to jest dylemat wielu społeczeństw, historycznie i kulturowo ukształtowanych. Nie chcemy się poddać walcowi rzekomego postępu, polegającego na zaprzeczeniu indywidualnej tożsamości kuturowo-historycznej. Pracując nad tym, by przybywało więcej ludzi chcących niepodległości Polski, pracujemy tym samym nad Europą niepodległych narodów, współpracujących ze sobą ale wiernych zasadzie niepodległości. Niepodległość nierozerwalnie wiąże się z godnością
Niepodległość nierozerwalnie wiąże się z godnością – bo jeżeli uważamy, że lepiej jest, gdy wszystko przychodzi z góry, z odległej centrali, gdzie więksi i silniejsi wiedzą lepiej, co jest dla nas dobre, to nie tylko tracimy niepodległość w sensie politycznym, ale także osobistym – bo zgadzamy się, by w codziennym życiu rządzili nami inni. A przecież dobrze, choć trudno, jest być niepodległym.


Ostatnie wiadomości z tego działu

Prof. Nowak podsumowuje 2017 rok: właściciele III RP nareszcie odsuwani od władzy

prof. Nowak: Przypomnienie samego 1918 roku nie wystarcza, by zrozumieć czym jest niepodległość

The New York Times vs. Polish history

Widzieć innych – rozmowa z ks. Władysławem Palmowskim

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.