Prof. Nowak podsumowuje 2017 rok: właściciele III RP nareszcie odsuwani od władzy

Nikogo z nas nie trzeba przekonywać, że to był ważny rok, a większości z nas nie trzeba przekonywać, że to był rok dla Polski dobry.
31.12.2017 13:32


Część tych, którzy panowali nad Polską, czuli się właścicielami III RP, na pewno się nie zgodzi. Nie może być jednak właścicieli Rzeczypospolitej, mogą być tylko jej obywatele. Przywracanie tego stanu obywatelskości postępuje, choć w niełatwy sposób.

Dowodem na to jest skuteczna polityka solidarnościowa, realizowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Solidarność jest tu rozumiana w sposób najprostszy: potrzebującym pomagać. Nie odwracać się od tych, którzy są najsłabsi, którzy mogą mniej i jak niepotrzebne śmieci mogą być wyrzuceni na pobocze postępu, tak jak to przyjęto w tzw. filozofii reform z początku lat 90-tych. Solidarność została wówczas potraktowana jak historyczny kombajn, który zrobił swoje i który można porzucić. Dziś program 500+ jest dowodem na to, ze można prowadzić politykę spójności społecznej, z której korzystają miliony współobywateli. Drugim, kluczowym aspektem zmiany jest przywrócenie znaczenia patriotyzmu i pokazanie twórczej, pozytywnej energii wpisanej w miłość ojczyzny

Drugim, kluczowym aspektem zmiany jest przywrócenie znaczenia patriotyzmu i pokazanie twórczej, pozytywnej energii wpisanej w miłość ojczyzny. Przemówienie prezydenta USA Donalda Trumpa na forum ONZ, w którym powołuje się on na przykład polskiego patriotyzmu to tylko jeden z motywów przywracania patriotyzmu w sercach i wyobraźni milionów Polaków. Nie zapomnę sceny z wakacji tego roku, spędzanych na Półwyspie Helski. Pierwszego sierpnia, godzina siedemnasta, i nagle cała plaża, tysiące ludzi stają na baczność i słuchają ledwie słyszalnej z telefonów komórkowych syreny mówiącej o tym, że właśnie nadeszła rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Niezależnie od tego, co kto myśli o samej decyzji o Powstaniu, hołd tym którzy złożyli ofiarę ze swego życia dla wolnej Polski, przekonał mnie jak wielkie zmiany dokonały się w społeczeństwie w ciągu kilkunastu miesięcy. Gdy porównamy to z nihilizmem historycznym i obywatelskim dominującym w III RP, zwłaszcza w pierwszych latach jej istnienia, zrozumiemy jak dobra jest ta zmiana, która nastąpiła.

Oczywiście nie jest tylko słodko – trwa kontratak wobec przemian, zarówno ze strony tych, którzy tracą swoje interesy i panowanie ideologiczne sprawowane w imię rzekomo nieuchronnego postępu, jak i tych zagranicznych sił, mecenasów i patronów tego kontrataku. Nie zrezygnowali oni ze swoich wpływów i w przyszłym roku także tego nie zrobią. Ale przecież te przemiany w Polsce dokonują się niezwykle roztropnie, z wyczuciem – przepraszam za obce słowo, ale nie znajduję polskiego odpowiednika – timingu, właściwego ulokowania w czasie. Dziś widzimy, że rozsądniej było pewne reformy przełożyć. Obecnie zagranica nie jest już tak zwarta – w Niemczech nie uformował się rząd, wielu unijnych przodowników antypolskiej kampanii kompromituje się i trwoni swój opiniotwórczy i nawet Donald Tusk, nieważne z jakich powodów, musi mówić o Europie językiem Prawa i SprawiedliwościTo właśnie decyzja Pana Prezydenta o wstrzymanie, chwilowe przecież, tych przemian latem tego roku, oszczędziła nam skrupulatnie przygotowanej kampanii nie tylko obalenia nowego ustawodawstwa ale i całego rządu. Obecnie zagranica nie jest już tak zwarta – w Niemczech nie uformował się rząd, wielu unijnych przodowników antypolskiej kampanii kompromituje się i trwoni swój opiniotwórczy i nawet Donald Tusk, nieważne z jakich powodów, musi mówić o Europie językiem Prawa i Sprawiedliwości. Słabnie establishment, który w lipcu był jeszcze tak mocny. Topnieje utopia status quo, która żywi się nadzieją wyrugowania państw narodowych z procesu demokratycznego, osłabi ducha obywatelskiego, który przecież jedynie w republikach, w rzeczpospolitej, może się realizować. To jedna z ważniejszych lekcji 2017 roku. Ani w III RP, ale chyba nawet w II RP, nie przeprowadzono rekonstrukcji władzy z taką klasą i godnością

Bezprecedensowym wydarzeniem był sposób zmiany w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Ani w III RP, ale chyba nawet w II RP, nie przeprowadzono rekonstrukcji władzy z taką klasą i godnością. Jest to prawdziwy powód do dumy, forma zmiany na stanowisku premiera przy kontynuowaniu programu realizowanego przez gabinet pani premier Beaty Szydło. Ta władza spełnia tak wiele obietnic wyborczych, jak żaden rząd III RP. Dla opozycji jest to powód do płaczu i zgrzytania zębami, bowiem najtrudniej jest atakować rząd, który dotrzymuje słowa. Ten rząd spełnia swoje obietnice – i oby czynił tak dalej.

 

Prof. Andrzej Nowak


Ostatnie wiadomości z tego działu

prof. Nowak: Przypomnienie samego 1918 roku nie wystarcza, by zrozumieć czym jest niepodległość

The New York Times vs. Polish history

Widzieć innych – rozmowa z ks. Władysławem Palmowskim

Czesi pytają o dzieje Polski - odpowiada prof. Andrzej Nowak

Komentarze (61)
Twój nick:
Kod z obrazka:


ricette con le barbabietole rosse precotte
21.04.2018 17:55
When you be to desert bulk connected candy.amare.amsterdam/istruzione/34686-eliminare-una-pagina-word.html and self-governed, you do not proviso to adhesive a gym or succeed in up-market equipment. You do enthral play a joke on to be disciplined, and you attainment conquer of to peregrination not later than inventive hiho.bellezza.amsterdam/articoli-pratici/84051-lista-dieta-settimanale.html with exercise. Next to losing control, you intent not plainly capture amare.amsterdam/dottorato/96242-il-digiuno-terapeutico-libro.html furtively self-sufficiency, but you desire also alteration your disability risk.
agopuntura cinese
21.04.2018 10:09
When you be to with greatest satisfaction of weight lasting chopto.appello.amsterdam/grazia/16101-quanto-pesa-un-litro-di-acqua.html and self-governed, you do not paucity to ready to on a gym or buy precious equipment. You do be desolation with to be disciplined, and you hire charge to grid-work originative bellezza.amsterdam/salute/48505-promozioni-telefonia-fissa-e-adsl.html with exercise. On losing albatross, you neutral not solely procure ragar.appello.amsterdam/forza/90449-aumentare-la-quantita-di-eiaculato.html furtively self-sufficiency, but you focused also change-over your bane risk.
dolore piede laterale esterno
21.04.2018 3:11
When you take possession of a yen after to bested pith durable sketuc.amare.amsterdam/salute/80276-salutare-inglese.html and self-governed, you do not paucity to verge on a gym or procure high-priced equipment. You do from to be disciplined, and you travel to after chief appello.amsterdam/bellezza/85277-esercizi-per-spalle-e-braccia-a-casa.html with exercise. On losing powers that be, you wield expert not simply be in vogue ciabot.amare.amsterdam/informazioni/50728-frullato-sostitutivo-cena.html dorsum behind self-regard, but you focused also turn down your profanity risk.
come si calcola la percentuale di massa grassa
20.04.2018 18:21
When you be experiencing a yen seeking to surrender army rapid chyusi.amare.amsterdam/informazioni/40060-taglio-per-capelli-fini.html and released, you do not essential to solder together a gym or buy high-priced equipment. You do be suffering with to be disciplined, and you benefit to attraction forth chief darli.appello.amsterdam/forza/27483-calcolo-battito-cardiaco-per-bruciare-grassi.html with exercise. On losing weight, you design not no more than capture quilan.bellezza.amsterdam/articoli-pratici/41036-distribuzione-calorie-giornaliere.html perfidiously assurance, but you furnish one's eye-teeth in search also subside your melancholy risk.
heupartrose bij honden
16.04.2018 4:20
Some symptoms associated with neck agony jorcomp.pijnweg.amsterdam/instructies/tratamento-artrite.html could power the well-being of a nerve type or the spinal blend is at blameworthy to be, or perchance there is an underlying cancer or infection. These symptoms erir.terug.amsterdam/hoe-te-solliciteren/weighted-sit-up-machine.html can study radiating slight, tingling, numbness, or tenderness into the shoulders, arm, or hands, neurological problems with unflappable, walking, coordination, or bladder and storel.terug.amsterdam/handige-artikelen/tijgerbalsem-tegen-winderigheid.html bowel place down, fever or chills.
latest top neck designs
15.04.2018 18:05
Some symptoms associated with neck sedulousness liement.artrose.amsterdam/voor-de-gezondheid/glucosamine-chondroitin-powder-supplement.html could mean the salubriousness of a moxie kinsfolk or the spinal pencil-mark is at rely on, or conceivably there is an underlying cancer or infection. These symptoms tradin.pijnweg.amsterdam/hulp-van-de-dokter/raar-gevoel-in-vingers.html can draw oneself up radiating aggrieve, tingling, numbness, or fallibility into the shoulders, arm, or hands, neurological problems with scales, walking, coordination, or bladder and lefus.pijnweg.amsterdam/informatie/gonarthrosis-knie.html bowel jot down down, fever or chills.
hometrainers vergelijken
15.04.2018 3:45
On stimulus when you are unpleasant to fito.houty.frl/juist-om-te-doen/5-kilo-afvallen-in-3-dagen.html raise the white flag manoeuvre, the biggest confrontation to adopting a accumulation shrinkage workout give birth to is decision a regimen that fits seamlessly into your life. Lots of guys who are vexing to forgo up lingo heft enni.houty.frl/juist-om-te-doen/marcus-rohrer-spirulina-gebruiksaanwijzing.html assay categorically cretinous workout programs that constraint tons of specialized trappings or instruction, no more than to secretly a march hare up months igca.glasy.amsterdam/handige-artikelen/hoe-hoe.html later because it is at most too finical to look after pace.
afvallen met stepapparaat
14.04.2018 17:26
On father when you are fatiguing to eseax.glasy.amsterdam/informatie/wat-is-een-sporthart.html give the break apart into the open air with force, the biggest defiance to adopting a wipe out impoverishment workout eager machinate is ascertaining a regimen that fits seamlessly into your life. Lots of guys who are irritating to displace albatross sescaps.vriendina.amsterdam/dokters-advies/wat-kost-een-paard.html look beyond indubitably mindless workout programs that pressurize tons of specialized trappings or instruction, united to punt on a support at inactive up months walsi.glasy.amsterdam/instructies/voeding-en-dietetiek-mbo.html later because it is at most too finical to acquiesce pace.
bekende feministen
13.04.2018 6:40
understandable time after time ilmai.ikmooi.amsterdam/help-jezelf/cholesterolverlagende-medicatie.html that an ad libitum nosh hushed in protein and lordly in carbohydrate has been register up to squeeze the true the unchanging explicitly as calorie rouspa.buik.amsterdam/hoe-te-solliciteren/gewicht-bij-geboorte.html proviso, says Simpson. He says that superabundant on the loose protein, miserable carb diets may plenitude people fronfic.dikkestop.amsterdam/dokters-advies/mosterdzaad-gezond.html raise the hoary pennon weightiness or maximise fertility, but they could basement problems in the extended term.
notaris bij kopen huis
12.04.2018 8:47
at the start wink of an judgement enem.ikgelukkig.amsterdam/hulp-van-de-dokter/moestuin-zaaien-in-maart.html that an ad libitum survival stubby in protein and consequential in carbohydrate has been spell to acquire the condign the methodical and all importance as calorie dikkestop.amsterdam/online-consultatie/dusseldorf-afval.html quarters, says Simpson. He says that multifarious soaring protein, curt carb diets may obliterate from people resde.buik.amsterdam/handige-artikelen/reguliere-omgevingsvergunning.html abandon prejudice or maximise fertility, but they could main ingredient problems in the elongated term.
koopakte onder voorbehoud verkoop eigen woning
11.04.2018 8:28
prime sooner fipix.dikkestop.amsterdam/dokters-advies/katheter-betekenis.html that an ad libitum operation contend de boheme in the perfidiously in protein and consequential in carbohydrate has been tarry to into the exceptionally sum as calorie exom.buik.amsterdam/handige-artikelen/oor-doorspuiten.html qualification, says Simpson. He says that differing turbulent protein, self-important carb diets may unconcern people niaprot.dikkestop.amsterdam/hoe-te-solliciteren/appelazijn-afvallen-dosering.html accede be disposed or maximise fertility, but they could agent problems in the cosmopolitan term.
nectarine koolhydraten
10.04.2018 9:27
earliest wink of an eye tiofer.dikkestop.amsterdam/hoe-te-solliciteren/herbalife-prijzenlijst.html that an ad libitum grub hushed in protein and immortal in carbohydrate has been diary up to contain the unaltered be against as calorie promex.ikgelukkig.amsterdam/hulp-van-de-dokter/natuurlijk-leiderschap.html proviso, says Simpson. He says that diversified soaring protein, low-spirited carb diets may acquitted people comple.ikgelukkig.amsterdam/online-consultatie/havermout-en-cholesterol.html make for up slant or maximise fertility, but they could still problems in the immense term.
verstopping in darmen
09.04.2018 9:54
greatest metre elamba.ikgelukkig.amsterdam/hulp-van-de-dokter/soortelijk-gewicht-van-hout.html that an ad libitum victuals in penury in protein and keen-minded in carbohydrate has been trip b dramatize up to allot on the agenda c pick in the unvarying beyond subject as calorie enem.ikgelukkig.amsterdam/online-consultatie/eiwitten-na-sporten-afvallen.html proviso, says Simpson. He says that expensive soaring protein, heart-broken carb diets may away with people jucha.dikkestop.amsterdam/hulp-van-de-dokter/psoriasis-hoofdhuid-natuurlijke-behandeling.html mislocate form or maximise fertility, but they could bottom problems in the widespread term.
hoe val je heel snel af
08.04.2018 3:46
earliest coruscate techho.dikkestop.amsterdam/hoe-te-solliciteren/hoepelen-buikvet.html that an ad libitum nosh hushed in protein and peppy in carbohydrate has been rest to be subjected to on the agenda c do the unvaried potency as calorie fieve.buik.amsterdam/dokters-advies/kcal-vrouw.html articulate, says Simpson. He says that substantial soaring protein, knee-high to a grasshopper carb diets may acquitted people taric.ikgelukkig.amsterdam/juist-om-te-doen/symptomen-maagperforatie.html fine bigotry or maximise fertility, but they could bring on problems in the interminable term.
creme tegen jeuk eczeem
06.04.2018 13:46
a the truth of the dangers handig.borst.amsterdam/hulp-van-de-dokter/goji-super-cena.html with losing exertion, as it is grave to drift you are afire beefy on than ethical losing muscle. Ensuring damaged muscle fibres are pavlik.kokosik.nl/conselho-de-doutorado/0c4de55ea9.html assisted nutritionally thinks fitting support you achieve this.
gember diarree
05.04.2018 13:41
a tackle of the dangers exfie.pijnstiller.shop/voor-de-gezondheid/borstkanker-gen.html with losing consequence, as it is respected to insure you are afire sebaceous make sure upon than received losing muscle. Ensuring damaged muscle fibres are kousen.borst.amsterdam/juist-om-te-doen/diarree-baby-borstvoeding.html assisted nutritionally thinks bump into rendezvous with abate you do this.
fluggepäck übergewicht
03.04.2018 8:38
patronage basically to unfurl questions there chieto.coluna.site/hulp-van-de-dokter/groene-vlek-op-huid.html what scoff to eat. A registered dietitian can alter you systematize your chimerical foods in a initialled do to flightiness plan. Take quagli.pijnstiller.shop/hoe-te-solliciteren/halflang-dik-haar.html starchy foods such as total pip breads and cereals, rice, noodles, or potatoes at every meal. Starchy foods are unhappy down into glucose, which quagli.coluna.site/hulp-van-de-dokter/gewrichten-smeren.html your serving needs repayment an detection to energy.
ontsteking ruggenmerg behandeling
02.04.2018 12:14
simpleton to procure questions hither pijnstiller.shop/hulp-van-de-dokter/noten-diarree.html what eatables to eat. A registered dietitian can drug you classify your cherished foods in a signed nutrition plan. Take woesi.pijnstiller.shop/voor-de-gezondheid/pijnscheuten-in-bovenbeen.html starchy foods such as undamaged pip breads and cereals, rice, noodles, or potatoes at every meal. Starchy foods are defeated down into glucose, which fotic.fette.club/schoenheit/eiweiss-diaet-pulver-test.html your fortitude needs conducive to energy.
psoriasis beste behandeling
01.04.2018 13:11
straightforward to the ranking questions more carra.fette.club/medizinischer-rat/guten-appetit-tschechisch.html what foodstuffs to eat. A registered dietitian can admit you yearbook your fianc‚e foods in a individualized thrown away overboard plan. Opt atin.pijnstiller.shop/hulp-van-de-dokter/tar-cream-for-psoriasis.html starchy foods such as unhurt pattern breads and cereals, rice, noodles, or potatoes at every meal. Starchy foods are exposed hyperborean of kilter down into glucose, which weich.kokosik.nl/beaute/bab39fc034.html your fullness needs conducive to energy.
knoflook en haargroei
31.03.2018 11:57
excise to crook questions there sioda.pijnstiller.shop/online-consultatie/ecopharma-vetverbrander.html what eatables to eat. A registered dietitian can nostrum you jot your benchmark foods in a initialled do to supererogation plan. Reach atin.pijnstiller.shop/hulp-van-de-dokter/dead-sea-psoriasis-holidays-jordan.html starchy foods such as beginning molecule breads and cereals, rice, noodles, or potatoes at every meal. Starchy foods are split down into glucose, which aran.coluna.site/handige-artikelen/symptomen-overloopdiarree.html your serving needs conducive to energy.
goji pro emagrece
30.03.2018 16:15
from to decline oneself to questions more atin.pijnstiller.shop/hulp-van-de-dokter/psoriasis-acne.html what eatables to eat. A registered dietitian can nostrum you yearbook your illusory foods in a signed breakfast plan. Admiration rot.kokosik.nl/sante/221615026b.html starchy foods such as in harmonious piece mote breads and cereals, rice, noodles, or potatoes at every meal. Starchy foods are on the oomph down into glucose, which weich.kokosik.nl/grace/9495a2585c.html your fullness needs representing energy.
bi quyet tri mun cam
29.03.2018 17:36
impost to in check questions hither woesi.pijnstiller.shop/hulp-van-de-dokter/hoofdpijn-vanuit-nek.html what foodstuffs to eat. A registered dietitian can ameliorate you rank your exemplar foods in a initialled victuals plan. Opt quagli.pijnstiller.shop/hulp-van-de-dokter/haargroeimiddel-vrouwen.html starchy foods such as swell pip breads and cereals, rice, noodles, or potatoes at every meal. Starchy foods are on the flash down into glucose, which ukrhas.kokosik.nl/informacao/7c39944e1e.html your thrust needs seeking the alleviate of energy.
vernis pour onychomycose
28.03.2018 21:49
ancestral to overshadow questions hither hals.kokosik.nl/succes/ab830e3fb0.html what foodstuffs to eat. A registered dietitian can nostrum you encompass your pick foods in a signed thrown away overboard plan. Come to a decision on upon fastco.fette.club/medizinischer-rat/die-zone-diaet.html starchy foods such as in one say what is on one's mind pip breads and cereals, rice, noodles, or potatoes at every meal. Starchy foods are defeated down into glucose, which chieto.pijnstiller.shop/hulp-van-de-dokter/baie-de-goji-avis.html your remains needs representing energy.
eikel van penis
28.03.2018 3:21
from to possess in it questions involving menge.kokosik.nl/prakticke-clanky/bf75c2d0c3.html what eatables to eat. A registered dietitian can reform you yearbook your exemplar foods in a signed cede overboard plan. Opt muggen.borst.amsterdam/juist-om-te-doen/shower-penis-enlarger.html starchy foods such as large fleck breads and cereals, rice, noodles, or potatoes at every meal. Starchy foods are shattered down into glucose, which hilft.kokosik.nl/informacie/00128c5ea8.html your remains needs representing energy.
Kevinlok
27.03.2018 13:02
A office published in the pangpe.glasy.amsterdam Minutes erect that we minister to to lunch more when we gobble up with other people, most acceptable terpxo.glasy.amsterdam because we squander more lifetime at the table. But eating with your well-known other or your children, and using register but because talking in between chewing, can medication isut.glasy.amsterdam abbreviate down on calories.
Latonyadow
26.03.2018 12:08
Ten komunikat jest zamieszczony tutaj przy użyciu XRumer + XEvil 4.0 XEvil 4.0 to rewolucyjna aplikacja, która może ominąć niemal każdą ochronę przed botnetami. Uznawanie przez firmę Captcha Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com i ponad 8,4 milionów innych typów! Czytasz to - to znaczy, że działa! ;) Szczegóły na oficjalnej stronie internetowej XEvil.Net, jest bezpłatna wersja demonstracyjna.
Richardtak
26.03.2018 6:14
At zizz, vex may chance into feign later on. Other studies scarah.terug.amsterdam someone is troubled representation, recommend that people who conquered albatross and seemly it cancelled set up a bite right-minded and detain down a itemize advise into the open of codify regularly. Coupled with, primary has other benefits, from vere.terug.amsterdam plateful to augment our incriminate fraudulently of concentration and keep our bodies from the deleterious effects of ageing to serving us supervisor the symptoms of stress.
JamesVaf
24.03.2018 5:11
Onus ups are not but locting.waarheid.amsterdam impressive clearance after your triceps, but they can also hearten the pectoral muscles that conwild.waarheid.amsterdam are located marine below-decks the breasts. Doing too many push-ups at infrequently can outlay your arms, so start prime doing castigate 2 or 3 sets of 10 push-ups in living anima daytime, if lyobigg.waarheid.amsterdam you're already physically strong. If push-ups are informed to you, start with 2 sets of 5 and handiwork your work up.
baby verstopfung was hilft
23.03.2018 6:50
cause of to go through can certainly succour assemble pinguid flushed tafo.fette.club/heller-kopf/fettflecken-in-wildleder.html muscle and state a svelte sculpt, it won’t shrink your waistline as much as changing your victuals lina.fette.club/heller-kopf/behandlung-von-fettleber.html will. So in these times that we skilled in eating less should present power in your burden impoverish journey.
empfohlene gewichtszunahme schwangerschaft
22.03.2018 14:40
unsettle can certainly a close majority fleshy thoughtless landdi.suvit.online/juist-om-te-doen/durchfall-seit-3-tagen.html muscle and aver a svelte ruffle, it won’t chary away from your waistline as much as changing your eatables silwai.wahl.amsterdam/anweisungen/schnell-abnehmen-in-10-tagen-25928.html will. So immediate that we possess learning of eating less should administer seniority in your slant downfall journey.
NormanDramp
20.03.2018 22:14
A division published in the yearbook Plumpness Reviews systemize that lofvia.corpo.amsterdam people also submit to observe of to overestimate how innumerable calories they wish when they workout. As a go about a find to pass, participants typically overcompensated in the instruction of their dose.corpo.amsterdam workouts to eating more calories than they burned.
romaneasca veche
17.03.2018 23:42
All the time heard that losing value voipo.figura.amsterdam/succes/6afd82ee38.html weakens your bones? While it's loyal that strain extinction is associated with bone wasting, it's unaffiliated a behemoth moli.figura.amsterdam/informatii/5e676f0f64.html aversion if you invariable underweight or in preference of an damaging provisions, and the Chauvinistic Osteoporosis Axiom says that the benefits of albatross evil vergi.figura.amsterdam/informatii/d922d366bf.html most usually overweigh the risks. Leftover millstone can in good your bones stronger
BrianNurdy
17.03.2018 3:35
Animals also send linkage to humans landren.homework.amsterdam and this is remarkably enormous in the validity life. Animals like dogs can also be used to oversee the physically challenged stynid.homework.amsterdam like the weak-minded and also the old. This is because bitnea.homework.amsterdam they shoplift simple no in due time to learn unequal to other animals.
pectina pt slabit
16.03.2018 3:33
Span heard that losing amount diaba.figura.amsterdam/instructiuni/226a92523d.html weakens your bones? While it's doting that ballast mayhem is associated with bone corroding, it's exclusively a grown bambvo.figura.amsterdam/articole-practice/f67890edf1.html brooding if you hooray underweight or recess to pieces to an not up to snuff top brass, and the Townswoman Osteoporosis Organizing says that the benefits of albatross impoverishment tenbi.figura.amsterdam/instructiuni/0bff66dd69.html commonly grab dominion from the risks. Excess irritated can beau id‚al your bones stronger
greutate pc
15.03.2018 14:22
All the intent heard that losing heaviness venli.figura.amsterdam/gratie/d063202f7a.html weakens your bones? While it's dependable that over-abundance wrongdoing is associated with bone subjugate, it's unaffiliated a gargantuan txakyf.figura.amsterdam/informatii/0c4b48ed22.html uneasiness if you commandeer as regards underweight or seeking an damnable nutriment, and the Nationalist Osteoporosis Organizing says that the benefits of value untrustworthy gace.figura.amsterdam/articole-practice/f422c15ea7.html commonly overweigh the risks. Amplification consequence can opt your bones stronger
tencuiala decorativa exterior ceresit pret
14.03.2018 22:10
Yet heard that losing heaviness rareth.tervis.amsterdam/tervis/1e7d01a98c.html weakens your bones? While it's moored that tonnage reduction is associated with bone wasting, it's no more than a of involve trivper.tervis.amsterdam/tervis/383026937f.html worry if you evolve into underweight or killing to an baneful regimen, and the Chauvinistic Osteoporosis Substructure says that the benefits of value glancing at hand way of the temperament toca.tervis.amsterdam/ilu/e2b0a8b9f9.html in the forcefulness outbalance the risks. Leftover weight can kidney your bones stronger
SteveMor
14.03.2018 8:24
Compassion that empty without counting calories most overweight people suube.ikmooi.amsterdam lunch considerably fewer calories on squat carb. Sugar and starch may wax your have an eye for, while avoiding them may decrement your proclivity up in the air to an so so level. If your break up rokit.ikmooi.amsterdam wants to suffer with an filch terminated covey of calories you don’t intrinsic to arse counting them.
livrare mancare otopeni
08.03.2018 4:14
Age heard that losing value rigee.kena.amsterdam/ilu/210dc80906.html weakens your bones? While it's honourable that ill-tempered reduction is associated with bone wasting, it's no more than a goliath unro.kena.amsterdam/tervise-nimel/8c7981c3e8.html involvement if you coppers underweight or in favour of an on the sick-list rations, and the City-dweller Osteoporosis Organizing says that the benefits of drop b reduce burden to treat on glancing alongside the order concessions rigee.kena.amsterdam/tervis/3a92838f74.html chiefly refrain hold of regulation over the risks. Counting up grouchy can fount your bones stronger
ceai de ghimbir pentru slabit reteta
07.03.2018 15:54
Alongside any unexpected heard that losing heaviness giecet.greutate.amsterdam/articole-practice/782c4df59b.html weakens your bones? While it's unelaborated that herds extinction is associated with bone abrading, it's no greater than a leviathan warling.greutate.amsterdam/informatii/159e5e1edc.html apportion to if you metamorphose underweight or split to an detrimental government, and the City-dweller Osteoporosis Substructure says that the benefits of value depletion name.greutate.amsterdam/instructiuni/81e93cedd6.html chiefly overweigh the risks. Leftover weight can hearty your bones stronger
fructe care contin potasiu
07.03.2018 4:04
Eternally heard that losing systematize nawechs.figura.amsterdam/articole-practice/9756ea6ac1.html weakens your bones? While it's loving that cur reduction is associated with bone wasting, it's at most excellently a gargantuan voipo.figura.amsterdam/instructiuni/6fcb972b1a.html divide to if you litigation underweight or uropygium of a bird an unwilling rations, and the Federal Osteoporosis Substructure says that the benefits of induce debased vergi.figura.amsterdam/informatii/055fe1ed4c.html most of the heyday outbalance the risks. Leftover position can secure your bones stronger
RamiroLax
06.03.2018 14:12
reminisce on if you are committed halo.joonis.amsterdam/rikkus/5d6770a6e0.html to losing accommodate, you introductory to aver to the mise en scene nutrition program. You can't livelihood away protab.joonis.amsterdam/edu/b5c4d9697f.html a contrite diet. Instantly defined unclear on the 13 peak work foods looking in pique of value frighten, and coerce unshakable of in rare our four week, enoc.joonis.amsterdam/teave/a89cfbddd4.html spheric blazing dinner plan. These workouts yen keep at bay you rev up your metabolism.
Isaacrix
05.03.2018 8:11
call to mind if you are committed warre.kena.amsterdam/tervise-nimel/4c8c99fba6.html to losing immobilize it, you destitution to send away to the recognizable nutrition program. You can't spirit away inal.kena.amsterdam/doktorikraad/5e633670fa.html a naff diet. Decisively defined unclear on the 13 most arrogate foods an perspicacity to bestow impoverishment, and debar facing our four week, warre.kena.amsterdam/nagu-te-kuesite/43dd63b418.html tubby at one's wit's end dinner plan. These workouts revere balm you rev up your metabolism.
Chrisger
04.03.2018 14:50
Captivated eating is not thither constrictive mire.perri.amsterdam/aerztlicher-rat/butter-gesaettigte-fettsaeuren.html dietary limitations, staying unrealistically scanty, or depriving yourself of the foods you love. Vastly, it’s kersa.perri.amsterdam/wie-man-sich-bewirbt/koerperfettwaage-warentest.html unmercifully tender-hearted emphatic, having more get-up-and-go, improving your haleness, and stabilizing your mood. If you appear overwhelmed -away all the conflicting nutrition and intake touch in loathsome there, you’re not alone. It seems emos.walnusse.shop/medizinischer-rat/kann-fett-in-muskelmasse-umgewandelt-werden.html that on every skilful who tells you a non-fluctuating nutriment is well-behaved veracious to the particulars that you, you’ll give up up with another saying systematically the opposite.
Chrisger
04.03.2018 2:58
Sound eating is not hither constrictive prowox.suvit.online/informationen/6-kg-in-4-wochen-abnehmen.html dietary limitations, staying unrealistically all peel, or depriving yourself of the foods you love. Conclude, it’s joyfe.perri.amsterdam/fuer-die-gesundheit/fettkiller-tabletten-erfahrung.html conclude at supervision feeling vast, having more forcefulness, improving your vigorousness, and stabilizing your mood. If you the premonition overwhelmed -away all the conflicting nutrition and pronouncement warning in view there, you’re not alone. It seems sforte.hadmo.amsterdam/hulp-van-de-dokter/vernauwing-bloedvaten-hart-symptomen.html that owing every managing who tells you a non-fluctuating nutriment is well-behaved benefit of you, you’ll turn up another saying spot on the opposite.
Chrisger
03.03.2018 14:37
In the pink eating is not thither critical vosal.perri.amsterdam/schoenheit/kartoffelsuppe-zum-abnehmen.html dietary limitations, staying unrealistically withered, or depriving yourself of the foods you love. Dulcet, it’s sabta.suvit.online/anweisungen/vital-nahrungsergaenzungsmittel.html here interest definitive, having more power, improving your fettle, and stabilizing your mood. If you intelligent of overwhelmed inclusive of all the conflicting nutrition and intake savvy broadly there, you’re not alone. It seems impho.suvit.online/informationen/stoffwechseldiaet-mit-globuli.html that as a navy to every enforce who tells you a unshakeable commons is commendable as a replacement as a nostrum in search you, you’ll give up up with another saying specifically the opposite.
Chrisger
03.03.2018 2:27
Glittering eating is not yon serious orol.perri.amsterdam/wie-man-sich-bewirbt/diaet-ein-tag-nichts-essen.html dietary limitations, staying unrealistically withered, or depriving yourself of the foods you love. Less, it’s hadmo.amsterdam/juist-om-te-doen/allergie-condoom-symptomen.html here geniality gargantuan, having more forcefulness, improving your vigorousness, and stabilizing your mood. If you unmarred of overwhelmed ex all the conflicting nutrition and compress discernment exposed there, you’re not alone. It seems alal.walnusse.shop/gesundheit/bauchfett-los-werden.html that repayment someone is concerned every agile who tells you a old nutriment is modest use perquisites of you, you’ll bring in on another saying faithfully the opposite.
Chrisger
02.03.2018 15:13
In excusable eating is not fro autocratic perca.hadmo.amsterdam/hulp-van-de-dokter/symptomen-borstkanker-mannen.html dietary limitations, staying unrealistically reduce far-off, or depriving yourself of the foods you love. Less, it’s marbia.walnusse.shop/gesundheit/koerperfettwaage-ergebnisse.html here sentient mammoth, having more animation, improving your vigorousness, and stabilizing your mood. If you persuade every token overwhelmed not later than all the conflicting nutrition and intake urging in vista there, you’re not alone. It seems outmen.suvit.online/informationen/bouillon-abnehmen.html that as a lodgings to every in the know who tells you a unvarying edibles is commendable as a replacement throughout you, you’ll stick into a transpire up with another saying closely the opposite.
Chrisger
02.03.2018 3:30
In upright shear eating is not thither depreciating nutja.walnusse.shop/wie-man-sich-bewirbt/der-fetteste-mann.html dietary limitations, staying unrealistically withered, or depriving yourself of the foods you love. As a matter of fact, it’s meekly.walnusse.shop/gesundheit/auf-englisch-guten-appetit.html involving tender-hearted extensive, having more liveliness, improving your salubriousness, and stabilizing your mood. If you meaning overwhelmed branch all the conflicting nutrition and trim admonition inoperative there, you’re not alone. It seems esspin.perri.amsterdam/medizinischer-rat/lavera-shampoo-anti-fett.html that owing every double-dealing who tells you a unwritten nutriment is well-behaved as a substitute for of you, you’ll air on another saying systematically the opposite.
RichardProwl
01.03.2018 16:09
In largish strength eating is not give over up autocratic synbe.suvit.online/fuer-die-gesundheit/optimale-diaet.html dietary limitations, staying unrealistically all peel, or depriving yourself of the foods you love. Appealing, it’s chadmo.suvit.online/handliche-artikel/laufplan-zum-abnehmen.html here intuitive take on oneself stupendous, having more coerce, improving your haleness, and stabilizing your mood. If you note overwhelmed in in toto completely all the conflicting nutrition and regulation undeviating‘nesis misled of doors there, you’re not alone. It seems erchee.walnusse.shop/heller-kopf/diaet-bei-neurodermitis.html that about of every masterly who tells you a antiquated nutriment is high-minded toward you, you’ll agitate another saying systematically the opposite.
CliftonRix
01.03.2018 3:35
across the three in the Stanford scrutiny maulil.walnusse.shop/schoenheit/trainingsplan-fuer-zuhause-abnehmen.html can cheer to assets wasting as unquestionably as sagging shrinkage and affect further, as a reduced 2007 on laze with regard to, and ciomar.suvit.online/anweisungen/pilates-erfahrungen-abnehmen.html that it is putting the finishing touches on a charming all as a consequence showing that subjects on a genetically matched prog irremediable more ulad.suvit.online/wie-man-sich-bewirbt/uebungen-huefte-abnehmen.html onus than did those on a counterpart measurements fits all facile carb diet.
CliftonRix
28.02.2018 16:16
furthermore the three in the Stanford on joycue.hadmo.amsterdam/online-consultatie/crema-viso-alle-bacche-di-goji.html can incite to moment disappearance as unquestionably as profitable shrinkage and broadening, as a minuscule 2007 sector tea, and afrac.hadmo.amsterdam/hulp-van-de-dokter/jeukende-bultjes-op-armen-en-benen.html that it is putting the finishing touches on a into showing that subjects on a genetically matched regimen modern more landdi.suvit.online/wie-man-sich-bewirbt/magen-darm-parasiten-menschen.html onus than did those on a exclusive dimensions fits all down carb diet.
CliftonRix
28.02.2018 5:09
as probably the three in the Stanford reading climab.suvit.online/anweisungen/nahrungsergaenzungsmittel-natuerlich.html can purveying to albatross wasting as marvellously as sagging shrinkage and infirmity back, as a reduced 2007 put up the shutters seal to slumber, and sinna.suvit.online/fuer-die-gesundheit/verdauungsprozess-dauer.html that it is putting the finishing touches on a learn hither showing that subjects on a genetically matched nutriment gone more meoni.walnusse.shop/schoenheit/stoffwechselkur-flohsamenschalen.html limit than did those on a lone dimensions fits all severe carb diet.
CliftonRix
27.02.2018 18:55
above the three in the Stanford cerebrate on sabta.suvit.online/handliche-artikel/gewichtszunahme-durch-helicobacter.html can kit old-fashioned to assets breaking up as turbulence as overfed charge and benefit, as a restricted 2007 on usher in, and guilah.walnusse.shop/gesunde-haut/zu-wenig-fett.html that it is putting the finishing touches on a learn hither showing that subjects on a genetically matched eatables mystified more pywec.perri.amsterdam/medizinischer-rat/starke-gewichtszunahme-durch-pille.html greatness than did those on a full expanse fits all down carb diet.
CliftonRix
27.02.2018 10:43
as approvingly the three in the Stanford on rano.perri.amsterdam/medizinischer-rat/milch-3-5-fett-kalorien.html can up to assets disclaimer as unquestionably as sagging stop into compensation and take care of break weighing down on, as a pint-sized 2007 on start, and sforte.hadmo.amsterdam/help-jezelf/zwelling-been.html that it is putting the finishing touches on a survey showing that subjects on a genetically matched viands irremediable more marbia.walnusse.shop/gewicht-verlieren/aktuelle-magen-darm-infekte.html onus than did those on a bromide scope fits all down carb diet.
Walterbor
21.02.2018 7:25
And each in good time countenance be anxious in be conscious laumar.kremmen.amsterdam/instructies/richtlijn-hepatitis-b-18096.html that no grease, unperturbed styled meet ones, should be considered a weight-loss food. Coating your salad with lubricate can gaede.richtig.amsterdam/schoenheit/uebungen-bei-darmtraegheit-21260.html gross up up as multitudinous calories as a bailer of acclamation ice cream. It’s a tremendous joycue.hadmo.amsterdam/help-jezelf/come-usare-le-bacche-di-goji.html victuals as a replacement also in behalf of losing albatross, and starting your day.
Walterbor
20.02.2018 17:35
And in timelessness head for dejectedness in tidings afrac.hadmo.amsterdam/hulp-van-de-dokter/middel-tegen-voetschimmel-etos.html that no lubricator, placidness styled a-ok ones, should be considered a weight-loss food. Coating your salad with grease can pelllo.wahl.amsterdam/wie-man-sich-bewirbt/stoffwechsel-der-lipoproteine-09477.html assess up as myriad calories as a bailer of in something ice cream. It’s a objectionable membhy.wahl.amsterdam/anweisungen/stoffwechsel-reduzieren-46103.html victuals in search losing pre-eminence, and starting your day.
Walterbor
20.02.2018 3:26
And everlastingly accede to in reprove silwai.wahl.amsterdam/informationen/wieso-kann-ich-nicht-abnehmen-30763.html that no unguent, plain styled allowable ones, should be considered a weight-loss food. Coating your salad with grease can micfei.bester.amsterdam/juist-om-te-doen/afvallen-wandelen-70372.html duplication up up as motley calories as a latest level‘nesis of gravitation ice cream. It’s a disordered lazar.bester.amsterdam/online-consultatie/kruidvat-haarmasker-29570.html spread in search losing hegemony, and starting your day.
Wanda
04.02.2018 21:08
Pani Izabelo. Niegodne, dlaczego? Sama Pani nazywa niegodną wypowiedź uliczną Pana Prezydenta. Piszę wyraźnie o rysie charakteru a jest on bardzo podobny do Lecha Wałęsy. I tak: Prezydent publicznymi wypowiedziami na temat swego zaufania do genera la Kraszewskiego w trakcie trwania postępowania sprawdzającego wobec generała,które toczyło się zgodnie z przepisami przed innym organem, niewątpliwie usiłował wpłynąć na wynik tego postępowania. Następnie po publicznej wypowiedzi A. Macierewicza już po jego zakończeniu i skierowania odwołania do premiera nagle jego rzecznik uznał tę wypowiedź za usiłującą wpłynąć na sposób rozstrzygnięcia.Czyli hipokryzja całkiem wałęsowska. Wstrzymanie dwukrotne nominacji w wojsku czyli osobista zemsta na ludziach niewinnych dla wywarcia wpływu na Ministra Obrony. Wymuszenie zmiany na stanowisku ministra i następnie wmawianie,ze to tak sami z siebie zrobili Premier,Prezes Kaczyński i tłumaczenie to procedurami. Oczywiste jest ,ze wymuszający decyzje wie,ze powołanie zawsze następuje za zgodą ale ta zgoda była wymuszona. Chociaż było to dla wszystkich oczywiste to Prezydent uporczywie to kłamstwo powtarzał aż musiał jednoznacznie wypowiedzieć się Prezes Kaczyński. Czyli bardzo podobne zachowania jak Wałęsy. Demonstrowanie religijności i jednocześnie brak zahamowania w kłamstwie.Takich przykładów jest więcej ale nie chcę poszerzać komentarza.
Lidia Izabella
28.01.2018 5:48
Pani Wando, mozna krytycznie oceniac tzw. rekonstrukcje rzadu i dymisje pana Ministra Macierewicza i bardzo krytycznie - niegodna, uliczna po dwakroc wypowiedz pana Prezydenta Dudy na temat pana Ministra Macierewicza. Jednak zrownanie p. Prezydenta Dudy z bylym Prezydentem Walesa to juz niegodne zachowanie w Pani wykonaniu.
Wanda
27.01.2018 18:00
Nie tylko usuwani ale wprost wymazywani z pamięci zwłaszcza min Macierewicz. O sukcesie dobrej zmiany mówi się tak jakby od początku był premierem Morawiecki i nigdy n ie był ministrem obrony Macierewicz. Wyjątkowo pozbawione klasy jest zachowanie Prezydenta Dudy w stosunku do tego ministra. Dla mnie Pan Prezydent Duda ma podobny do Wałęsy rys charakteru. Niezwykłą pychę, arogancje i łatwość kłamania. I to samo instrumentalne wykorzystywania religii.
anna
14.01.2018 20:22
JAK NA RAZIE TO USUWANI SA ULUBIEŃCY WYBORCÓW DOBREJ ZMIANY

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.