Trójkąt Iran-Turcja-Azerbejdżan?

Podczas spotkania Organizacji Współpracy Gospodarczej w Stambule odbyły się rozmowy ministrów spraw zagranicznych Azerbejdżanu (Elmar Mamedjarow), Iranu (Ali Akbar Salehi) i Turcji (Ahmet Dawudoglu).

25.12.2010 16:45

Spotkanie dotyczyło problemów regionalnych, przede wszystkim kwestii związanych z Kaukazem. Trzy państwa zobowiązały się wobec siebie szanować integralność terytorialną. Uzgodniono też wspólne działania przeciw przemytowi narkotyków, nielegalnemu handlu bronią, czy też terroryzmowi. W pisemnym oświadczeniu ministrowie zauważyli, że kraje o wspólnej historii i kulturze powinny pogłębiać wzajemną współpracę.

Najistotniejszą informacją jest jednak, że ustalono miejsce następnego spotkania w podobnym gronie. Będzie nim Iran. Ponieważ zaś tematem rozmów była stabilizacja sytuacji w regionie Kaukazu, nie zaproszenie do takich konsultacji Armenii i Gruzji wydaje się być wymownym sygnałem, że Iran i Turcja zajęły już stanowisko w rozbudzonym niedawno konflikcie o Górny Karabach. Podobne forum może się stać zalążkiem sojuszu politycznego pomiędzy muzułmańską trójką, zainteresowaną niewątpliwie w ograniczeniu rosyjskich wpływów na Kaukazie.

 

Źródło: regnum.ru

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.