Rosyjska superprodukcja na temat wojny w Osetii Południowej zniknie z ukraińskich kin?

Informację na temat decyzji władz Ukrainy w sprawie filmu „Sierpień. Ósmego” podały media rosyjskie. 

13.03.2012 16:07

Według tych doniesień, w związku z akcją społeczną wielu organizacji sprzeciwiających się projekcji rosyjskiego filmu na temat wojny w Osetii Południowej, ukraińskie Ministerstwo Kultury wydało decyzję wycofującą to dzieło z kin. Co prawda ministerstwo nie potwierdza tej informacji, jednak właściciele kin w Kijowie twierdzą, że faktycznie otrzymali zakaz projekcji.

Nieco ponad tydzień temu informowaliśmy o akcji Związku Młodzieży Ukraińskiej, Młodzieżowego Kongresu Narodowego oraz Młodego Ruchu Ludowego, które to organizacje zażądały wycofania z ukraińskich kin rosyjskiego, finansowanego z budżetu Federacji, filmu pt. „Sierpień. Ósmego”. Przedstawiciele stowarzyszeń wystosowali odpowiedni wniosek w tej sprawie do takich podmiotów jak Narodowa Komisja Ekspercka ds. Ochrony Moralności Publicznej, Państwowej Agencji Ukrainy ds. Kinematografii oraz Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Według działaczy film „wzbudza wrogość między narodami i nienawiść do braterskich dla nas Gruzinów”. Zarzuca się twórcom, że starali się maksymalnie upolitycznić temat i w sposób subiektywny dobierali fakty przedstawione w filmie. Wcześniej do podobnych reakcji na rosyjski film doszło w Mołdawii i Azerbejdżanie.

Film powstał w 2011 r. W dużej części został sfinansowanych z pieniędzy Federalnego Funduszu Ekonomiczno-Społecznego Wsparcia Ojczystej Kinematografii. Film nagrywano w Moskwie, a także Abchazji i Osetii Południowej. Zatrudniono około półtora tysiąca żołnierzy oraz trzy tysiące statystów cywilnych. Do produkcji użyto programu, który był wykorzystywany przy tworzeniu słynnego „Awatara”.

 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Matt
13.03.2012 11:45

Brawo Ukraina! Tak trzymać!


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.