Azerowie nie chcą rosyjskiej superprodukcji na temat wojny w Gruzji z 2008 r.

Po licznych protestach azerskie kina zaczynają wycofywać się z planowanej projekcji filmu „Sierpień. Ósmego”. 

21.02.2012 11:46

Jedno z kin o nazwie „Azerbejdżan”, znajdujące się w Baku, tłumaczy swoją decyzję o wycofaniu projekcji faktem, że film „wywołuje niejednoznaczne reakcje w azerskim społeczeństwie oraz zaniepokojenie w Gruzji”. Wcześniej w Azerbejdżanie powstała społeczna inicjatywa (m.in. dzięki portalom społecznościowym), której działacze wystosowali do azerskich kin pismo z prośbą o wycofanie z repertuaru „antygruzińskiej agitacji za 16 milionów dolarów”. Niektóre kina, np. Park Cinema, zobowiązały się do ograniczenia projekcji jedynie do zamkniętego pokazu dla dziennikarzy z dyskusją na temat wiarygodności obrazu po zakończeniu seansu.

Film powstał w 2011 r. W dużej części został sfinansowanych z pieniędzy Federalnego Funduszu Ekonomiczno-Społecznego Wsparcia Ojczystej Kinematografii. Film nagrywano w Moskwie, a także Abchazji i Osetii Południowej. Zatrudniono około półtora tysiąca żołnierzy oraz trzy tysiące statystów cywilnych. Do produkcji użyto programu, który był wykorzystywany przy tworzeniu słynnego „Awatara”. „Sierpień. Ósmego” to jedna z najdroższych produkcji rosyjskiej kinematografii. Całkowity koszt wyniósł około szesnastu milionów dolarów.

 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.