Otwarte spotkanie sowietologiczne w Krakowie

Wszystkich zainteresowanych historią Rosji i ZSRS oraz współczesnymi sporami o dziedzictwo sowieckiego Imperium i jego zbrodni serdecznie zapraszamy na wykład rosyjskiego historyka z Moskwy, prof. Borysa Sokołowa.
18.03.2017 18:52

Wszystkich zainteresowanych historią Rosji i ZSRS oraz współczesnymi sporami o dziedzictwo sowieckiego Imperium i jego zbrodni, w roku rocznic - Rewolucji Rosyjskiej (1917), Wielkiego Terroru (1937-38) i ćwierćwiecza od rozpadu ZSRS (1991), serdecznie zapraszamy na wykład rosyjskiego historyka z Moskwy, prof. Borysa Sokołowa, znanego w Polsce ze swych książek poświęconych tajemnicom II wojny światowej oraz biografiom znanych postaci z dziejów ZSRS. Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek, 21 III 2017 r., o godz. 18. 30, w s. 17 na parterze Coll. Witkowskiego, Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Gołębia 13 w Krakowie

Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek, 21 III 2017 r., o godz. 18. 30, w s. 17 na parterze Coll. Witkowskiego, Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Gołębia 13 w Krakowie. Dyskusję poprowadzi prof. Andrzej Nowak i niżej podpisany
Henryk Głębocki

Zakład Historii Europy Wschodniej
Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Zaprasza na wykład i spotkanie z rosyjskim historykiem
Borysem Sokołowem

Sowiecka przeszłość w dyskusjach i sporach o tożsamość współczesnej Rosji
(W rocznicę Rewolucji Rosyjskiej, Wielkiego Terroru i rozpadu ZSRS)
1917-2017

Wtorek, 21 III 2017 r., godz. 18.30
Col. Witkowskiego, ul. Gołębia 13,
s. 117
Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Borys Wadimowicz Sokołow (ur. 1957), rosyjski historyk, publicysta, krytyk i badacz literatury; doktor habilitowany, członek rosyjskiego PEN-Clubu. W 1992 r. obronił pierwszą w Rosji pracę doktorską poświęconą twórczości Michaiła Bułhakowa. Jego książki, szczególnie te podważające mity sowieckiej historiografii oraz oficjalne, utrwalone wersje dziejów ZSRS, często wywoływały gorące dyskusje i polemiki. W 2008 r. po wyrażonej w prasie krytycznej ocenie wkroczenia wojsk rosyjskich do Gruzji, na skutek interwencji z Kremla, zwolniony z pracy na Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Społecznym.
B. Sokołow jest autorem ok. 60 książek i setek artykułów poświęconych najważniejszym i najbardziej kontrowersyjnym problemom historii sowieckiej wieku XX oraz dziejom rosyjskiej literatury, szczególnie życiu i twórczości Michaiła Bułhakowa. Jednym z głównych obszarów jego zainteresowań jest II wojna światowa oraz biografie rosyjskich i sowieckich dowódców, polityków a także kierowników aparatu represji (Tuchaczewskiego, Żukowa, Rokossowskiego, Wrangla, Stalina, Jagody, Jeżowa, Abakumowa, Berii). Jego książki ukazywały się w Japonii, Estonii, Łotwie, Litwie, Wielkiej Brytanii. Wystąpił też m.in. jako jeden z ekspertów głośnego filmu dokumentalnego Soviet Story. W Polsce znany jest z leksykonu twórczości Michaiła Bułhakowa oraz książek poświęconych II wojny światowej: Michaił Bułhakow. Leksykon życia i twórczości (Warszawa 2003); ZSRR pod okupacją (2011); Polowanie na Stalina. Polowanie na Hitlera. Mity i rzeczywistość. Tajne zmagania służb specjalnych w latach II wojny światowej (2010); Prawdy i mity wielkiej wojny ojczyźnianej 1941-1945 (2013).


Ostatnie wiadomości z tego działu

Odszedł Leszek Elektorowicz (1924-2019)

Spotkanie autorskie z Wiesławem Helakiem!

Tadeusz Kościuszko. Bohater wciąż aktualny

Spotkanie z Leszkiem Elektorowiczem!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.