Gwałtowny wzrost poparcia dla OUN-UPA na Ukrainie

W ciągu ostatniego roku o 7% wzrosła ilość Ukraińców opowiadających się za uznaniem OUN-UPA za organizację walczącą o niepodległość Ukrainy. Zarazem liczba przeciwników takiego dekretu zmniejszyła się aż o 12%.

01.05.2011 12:47

Według badań procowni „Rejtyng” liczba Ukraińców popierających uznanie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii za organizacje walczącą o niepodległość Ukrainy wynosi obecnie 27%. Przeciwnych takiemu rozwiązaniu jest 49% ankietowanych. Warto zwrócić, jednak uwagę na fakt, iż w porównaniu z ubiegłym rokiem proporcje między zwolennikami, a przeciwnikami uznania OUN-UPA uległy znaczącemu wyrównaniu.

Największą popularnością uznanie OUN-UPA za organizację narodowowyzwoleńczą cieszy się na zachodzie kraju (72% zwolenników), najmniejszą na południu (73% przeciwników). Wśród zwolenników tej idei najczęściej znajdują się sympatycy Swobody (przytłaczająca większość), Frontu Zmian oraz Batkiwszczyny.

Dane o wzroście sympatii dla ukraińskiego nacjonalizmu potwierdza również inny sondaż wyżej wymienionej grupy .Zgodnie z nim zwiększyła się liczba przeciwników odebrania Stepanowi Banderze tytułu „Bohatera Ukrainy” (z 28% do 32%) przy jednoczesnym zmniejszeniu się liczby zwolenników dekretu prezydenta Janukowycza (z 53% do 51%).

OUN-UPA odpowiada za zorganizowane ludobójstwo ludności polskiej na dawnych kresach wschodnich II Rzeczpospolitej.

 

Źródło: zaxid.net, zaxid.net

(MW)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (2)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Swietfil
08.05.2011 14:34

Zawsze to mowilam, ale...

PP
01.05.2011 9:22

To jest sytuacja wprost wymarzona dla Moskwy - Ukraina na własne życzenie odcina sobie drogę na zachód.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.