Czy Rosjanie z prowincji dowiedzą się o buncie swoich rodaków w ośrodkach stołecznych?

Jak trudno będzie dotrzeć z informacją o walce rosyjskiej opozycji z władzami na Kremlu pokazuje dobrze przypadek Samary.

09.12.2011 18:17

Samara to ponad milionowe miasto nad Wołgą, w warunkach rosyjskich – dość prowincjonalne. 10 grudnia, tak jak w osiemdziesięciu innych miastach Federacji Rosyjskiej, ma się tam odbyć demonstracja przeciwko sfałszowaniu wyborów przez Kreml. Jednym z głównych celów mobilizacji lokalnych oddziałów partii opozycyjnych jest poinformowanie mieszkańców prowincjonalnych ośrodków o wydarzeniach w Moskwie i Petersburgu. Niestety, oficjalne media rosyjskie zakłamują obraz rzeczywistości i nie przekazują wiadomości o próbach marszu na Dumę Państwową w Moskwie i budynki władz lokalnych w Petersburgu, które przez opozycję określane są jako największe demonstracje antyrządowe od czasów kryzysu konstytucyjnego z października 1993 r. (nazywanego niekiedy Drugą Rewolucją Październikową).

Opozycjoniści z Samary wystąpili do władz miasta z wnioskiem o zorganizowanie demonstracji na jednym z głównych placów miasta. Jednak samarskie merostwo postanowiło wziąć przykład z moskiewskiego i nie wyraziło zgody na przeprowadzenie manifestacji w centrum miasta. Oficjalnym powodem jest… instalacja „miasteczka z lodu” oraz dekoracji noworocznych. Co więcej, władze utrzymują, że nikt nie prosił o zgodę na demonstrację 10 grudnia. „Otrzymaliśmy wnioski o pozwolenie na organizację pikiet od 11 do 17 grudnia oraz mityngu 18 grudnia. Nie mogliśmy wyrazić zgody na te działania” – stwierdził przedstawiciel samarskiego merostwa. Ostrzegł również, że „wystarczy jeden transparent, a władze uznają to za pikietę, wystarczy jeden głośnik, a uznamy to za demonstrację” i wtedy policja będzie mogła podjąć „odpowiednie” działania.

Na portalach społecznościowych chęć wzięcia udziału w demonstracji 10 grudnia w Samarze zgłosiło prawie cztery tysiące osób. Byłaby to największa manifestacja w tym mieście od wielu lat.  

 

Źródło: kasparov.ru

 (BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.