Zakończenie pierwszego sezonu odrodzonej 'Pogoni' – Lwów

Trzeciego grudnia w „Lwowskiej Premierze” – polskiej kawiarni we Lwowie – odbyło się uroczyste zakończenie pierwszego po 71. latach sezonu LKS „Pogoń” Lwów.

17.12.2010 0:24

Na uroczystości byli obecni Konsul Generalny RP we Lwowie Grzegorz Opaliński, konsul Marcin Zieniewicz i konsul Jacek Żur, którzy od początku angażowali się w pomoc odradzającej się Pogoni. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele firm: PZU Ukraina, Kredo Bank, Plus Bank i Elbląg Logistic Park sponsorujący drużynę. Na spotkaniu nie zabrakło też organizacji polskich i miejscowych mediów: polskiego radia, Kuriera Galicyjskiego oraz koła stypendystów Semper Polonia.

W trakcie uroczystego spotkania prezes LKS „Pogoń” Lwów Marek Horbań podsumował pierwszy rok przedstawiając sprawozdanie z działalności klubu oraz prezentację multimedialną, którą przypomniał najważniejsze wydarzenia sezonu. Prezes klubu złożył podziękowania organizacjom i osobom wspierającym od początku Pogoń, wręczając ich przedstawicielom dyplomy i puchary. W szczególności zaś, dziękował za zaangażowanie Konsulatowi RP we Lwowie, który wspierał ideę Pogoni, pomagał przy jej rejestracji, współfinansował i patronował różnym sportowym i kulturalnym przedsięwzięciom klubu.

Grzegorz Opaliński, Konsul Generalny RP we Lwowie, w trakcie spotkania wyróżnił prezesa Marka Horbania, zarząd klubu i piłkarzy dyplomami, wyrażając wielkie uznanie ich pracy. Zdaniem Konsula Generalnego, „Pogoń” Lwów była najlepiej działającą organizacją polską we Lwowie w ostatnim czasie.

Jak do tego doszło?

Historia tej legendarnej polskiej drużyny – wielokrotnego mistrza Polski, najbardziej utytułowanego klubu okresu międzywojennego, oddaje trudną historię Polaków na Kresach – w latach budowy niepodległości chluba kraju, a po 17 IX 1939 ofiara agresji sowieckiej.

Na szczęście „Pogoń” nie została zapomniana. Inicjatywa jej reaktywacji zrodziła się w środowisku młodych Polaków we Lwowie, którzy aktywnie udzielając się w życiu społecznym swojego miasta, a jednocześnie kochając sport, dostrzegali potrzebę utworzenia klubu sportowego, który zrzeszałby miejscowych Polaków. Jednocześnie, zdawali sobie sprawę, że Lwów odegrał ogromnie ważną rolę w historii polskiej piłki nożnej, a legendarną „Pogoń” znali -  jak sam przyznaje p. Marek Horbań, obecny prezes „Pogoni” –  z opowiadań babć i dziadków.

Po szczęśliwym przebrnięciu przez wszystkie formalne wymogi udało się uzyskać zgodę władz na rejestrację „Pogoni”. I tak, 10 października 2009 roku, pod patronatem Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie, doszło do uroczystej reaktywacji Lwowskiego Klubu Sportowego „Pogoń” Lwów, na którą zjechało wiele znamienitych gości ze świata sportu oraz przedstawiciele środowisk kresowych.

Początki reaktywowanej drużyny

W pierwszy sezon LKS „Pogoń” Lwów wystartował z dwiema sekcjami sportowymi: piłkarską i kolarską. Z myślą o formowaniu przyszłej kadry „Pogoni” otwarto również Szkółkę Piłkarską dla dzieci w wielu 10-12 lat, do której zaczęli uczęszczać uczniowie dwóch polskich szkół we Lwowie. Sekcja kolarska natomiast, organizowała rajdy i gry uliczne poświecone poznaniu historycznych miejsc Lwowa i jego okolic. Niedawno „Pogoń” utworzyła również nową sekcję sportowo-rekreacyjną.

W maju 2010 roku „Pogoń” zorganizowała I Wiosenny Amatorski Turniej Piłki Nożnej o Puchar Konsula Generalnego RP we Lwowie, na który zaprosiła polskie drużyny piłkarskie z zachodniej Ukrainy. Zainteresowanie okazało się duże, dzięki czemu już pojawiają się plany utworzenia polskiej ligi na Ukrainie.

Sukcesy odrodzonej Pogoni

Reaktywowana Pogoń od początku była zapraszana na mecze towarzyskie do Polski. Począwszy od Turnieju Zapomnianych Mistrzów w Bytomiu, grała też z innymi historycznymi drużynami takimi jak "Polonia" Przemyśl czy "Czarni" Jasło. Najważniejsze jednak były rozgrywki na miejscu, we Lwowie. Tutaj udało się „Pogoni” wygrać rozgrywki ligowe, dzięki którym już awansowała do I Ligi Obwodu Lwowskiego. Dużym sukcesem było również dostanie się do finału rozgrywek o Puchar Miasta Lwowa.

Kontynuując chlubne tradycje

Ich działalność to nie tylko sport - Pogoniarze biorą udział w wielu przedsięwzięciach o znaczeniu kulturalnym i społecznym, integrując polskie środowisko we Lwowie, czego przykładem jest ostatnia impreza andrzejkowa organizowana wspólnie z klubem stypendystów Semper Polonia. Pogoniarze zajmują się porządkowaniem grobów swoich poprzedników oraz biorą udział w corocznej akcji Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego – w tym roku inicjując też zbiórkę zniczy wśród kibiców i sympatyków „Pogoni” w Polsce. Dbając o zachowanie polskiego ducha, podczas organizowanych rajdów kolarskich odwiedzają ważne miejsca pamięci, czego przykładem może być rajd do Zadwórza w 90. rocznicę bitwy zwanej polskimi Termopilami.

„Strzelaj bramki na chwałę Lwowa… [1]”

Warto zaznaczyć, że Pogoń nawiązując do najlepszych tradycji swojego miasta, łączy sportowców różnych narodowości. W drużynie współpracują Polacy, Ukraińcy, Rosjanie. Jest to znamienne, biorąc pod uwagę fakt, że jak dotychczas, piłkarze grają nie otrzymując żadnego wynagrodzenia –  wszyscy angażują się dla idei. Dlatego nadal głównym problemem klubu są kłopoty finansowe, co nabiera szczególniej wagi, w świetle coraz większych sukcesów. Dobrymi sportowcami interesują się też inne kluby, które są w stanie zaproponować lepsze warunki finansowe. Jak widać po sukcesach pierwszego sezonu, Pogoniarzom nie brakuje umiejętności ani zapału. Miejmy nadzieję, że tak wspaniale rozpoczęta idea będzie nadal rozwijać się, kontynuując chlubne tradycje polskiego sportu we Lwowie.

 

Źródło: Portal ARCANA

 

Magda Arsenicz

 


[1] fragment hymnu „Pogoni” Lwów




Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.