Wzrost napięć przed „Dniem Legionisty”: Plakat z żołnierzami SS w łotewskim sejmie

W łotewskim parlamencie, obok sejmowej stołówki, zawisł plakat zachęcający do udziału w uroczystościach upamiętniających Łotewski Legion SS.

11.03.2011 12:44

Na plakacie przedstawieni są dwaj żołnierze z podpisem: „16 marca – dzień pamięci łotewskich legionistów”. Plakat wywołał oburzenie deputowanych z partii „Centrum Zgody”, która reprezentuje interesy rosyjskojęzycznej mniejszości na Łotwie. Wiceprzewodniczący partii Walerij Ageszyn podkreślił, że zgodnie z niepisanym prawem w budynku sejmu można umieszczać tylko informacje dotyczące wszystkich deputowanych, takie jak np. porządek obrad. Dla agitacyjnych materiałów, zdaniem przedstawiciela „Centrum Zgody”, jest miejsce w pomieszczeniach partyjnych. Deputowani narodowej koalicji VL-TB/LLNK oświadczyli, że nie wiedzą nic na temat rozmieszczenia plakatu, lecz nie widzą też powodów do szczególnego niepokoju w związku z tym faktem.

Pojawienie się plakatu jest związane z wzrostem napięcia jaki obserwujemy w Rydze w związku z nadchodzącymi obchodami „Dnia Legionisty". 7 marca 2011 r. Ryska Duma wydała zakaz przprowadzenia w dniu 16 marca wszystkich zaplanowanych wydarzeń związanych z Dniem Legionisty. W ich skład wchodziły zaplanowany przez organizację Daugavas vanagi Latvijā tradycyjny marsz upamiętniający legionistów, a także organizowane przez „Sojusz Obywateli i Nieobywateli” oraz Łotewski Komitet Antyfaszystowski imprezy przeciwko gloryfikacji Waffen SS. Obecnie wszystkie zainteresowane organizacje zwróciły się do rejonowego sądu administracyjnego z prośbą o uchylenie zakazów.

Jednocześnie przedstawiciele Daugavas Vanagi oświadczyli, że „żadne formalne zakazy nie powstrzymają ani >>siwych wojowników<<, ani narodowo usposobionych Łotyszy od zamiaru uczestnictwa w corocznym pochodzie”.

Podczas II wojny światowej Niemcy sformowali z miejscowej ludności łotewskiej dwie dywizje grenedierów SS (15 i 19), które następnie zostały połączone w Łotewski Legion SS. 16 marca 1944 r. obie dywizje po raz pierwszy wspólnie stawiły zbrojny opór Armii Czerwonej. Dla części Łotyszy te formacje stanowią symbol walki o niepodległość i sprzeciwu wobec komunizmu.

 

Źródła: delfi.lv, rian.ru, delfi.lv, delfi.lv, delfi.lv

(MW)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.