Wykład prof. Baskerville'a: Powrót religijnego radykalizmu w Europie Środkowej?

Amerykański politolog, prof. Stephen Baskerville, wystąpi z wykładem 15 stycznia 2016 r. (piątek), godz. 13.15, Coll. Witkowskiego, ul. Gołębia 13, sala numer 17.
11.01.2016 13:04

Dzięki Polskiemu Towarzystwu Historycznemu oraz Zakładowi Dziejów Historiografii i Metodologii Historii, Instytutu Historii UJ, prof. Baskerville wygłosi wykład, pt.:

 

Central Europe and Today's New Ideologies: The Return to Religious Radicalism?

(Europa Środkowa i współczesne nowe ideologie: powrót do religijnego radykalizmu?)


Wyklad w języku angielskim wyglosi politolog z USA, prof. Stephen Baskerville, goszczacy na UJ jako stypendysta Fulbrighta (Patrick Henry College, Virginia, US, Fulbrigt Scholar, Jagiellonian University, 2015-2016).

 

Prof. Stephen Baskerville wykłada zagadnienia polityki porównawczej na Międzynarodowych Studiach Politologicznych i Politycznych, w prywatnej uczelni chrześcijańskiej Patric Henry College, w Virginii, USA. Wcześniej pracował na Howard University w Waszyngtonie oraz na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu, w Czechach. Jako stypendysta Fundacji Fullbrighta na Rosyjskim Uniwersytecie Humanistycznym w Moskwie przebywał w Centrum Studiów Rosyjsko-Amerykańskich.

Zajmuje się studiami porównawczymi nad polityką społeczną wobec rodzin w wymiarze międzynarodowym, ideologiami, związkami między religią i polityką oraz problemem międzynarodowej wolności religijnej. W swych badaniach podejmuje też kwestię wpływu religii na radykalne ruchy polityczne. Obecnie zajmuje się współczesną Europą Środkową i Wschodnią, jej uwarunkowaniami społecznymi, kulturowymi i religijnymi. Przygotowuje również książkę poświęconą polityce wobec rodzin oraz „radykalizmowi seksualnemu” w perspektywie globalnej. Jest redaktorem naczelnym pisma “International Journal for Religious Freedom”. Wydał m.in. książki: „Not Peace but a Sword: The Political Theology of the English Revolution” (Routledge 1993); oraz “Taken Into Custody: The War Against Fathers, Marriage, and the Family” (Cunnberland House, 2007).

“Central Europe and Today's New Ideologies: The Return to Religious Radicalism?” (Europa Środkowa i współczesne nowe ideologie: powrót do religijnego radykalizmu?)

 

Tematyka wykładu: Studentom oraz wszystkim zainteresowanym historią i politologią, Europa Środkowa w naturalny sposób kojarzy się z problemem ideologii. W pewnych miejscach miały one niszczący wpływ. Nie można jednak skupiać się na wczorajszych ideologiach. Choć ideologie współczesne wiążą się z przeszłością, są one jednak w istotny sposób odmienne. Dominujące niedawno jeszcze projekty ideologiczne, takie jak faszyzm / nazizm i socjalizm / komunizm ustąpiły miejsca nowym zjawiskom. Najbardziej oczywistym i ekstremalnym jest obecnie islamizm. Skłania on do przekonania, iż wracamy do ery ideologii religijnych, która rozpoczęła się w nowożytnej Europie. Jest to jednak zjawisko bardziej skomplikowane niż proces powtarzania się historii. Jeśli chcemy po prostu zrównać współczesną radykalną religię z tą w przeszłości, nie zrozumiemy czegoś istotnego.

Pojawienie się radykalnego islamu daje nam szansę, by dowiedzieć się wiele o nas samych oraz o nowych ideologiach, obecnie rozwijających się w naszych społeczeństwach. Możemy tego dokonać poprzez zrozumienie historii, nie jako serii powierzchownych podobieństw, lecz jako źródła zjawisk w perspektywie długoterminowej. Nie chodzi o to, iż islamizm, tak jak na początku radykalizm Zachodu jest po prostu „religijny”. On również jest opętany problemami, które obecnie dzielą Zachód, przede wszystkim kwestiami związanymi z rodziną i seksualnością. Jest to także nowy system ideologii, który swymi korzeniami tkwi w przeszłości. Jednak na razie poświęcono temu zbyt mało uwagi ze strony uczonych akademickich.


Ostatnie wiadomości z tego działu

Jubileusz 90. urodzin prof. Jana Prokopa

W 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Spotkanie z profesorem Jakubem Politem 29 września 2020

Attila Jamrozik (1944-2019) In Memoriam

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.