W Zaporożu zniszczono pomnik Stalina

We wtorek 28 grudnia nieznani sprawcy odcięli głowę na pomniku Józefa Stalina znajdującym się przed budynkiem obwodowym Komunistycznej Partii Ukrainy w Zaporożu.

29.12.2010 14:27

Milicja wszczęła postępowanie w celu znalezienia sprawców. Na razie pomnik został zasłonięty tkaniną, nikt nie ma do niego dostępu. Komunistyczna Partia Ukrainy dotychczas nie skomentowała sprawy.

Jednocześnie, Wszechukraińska Organizacja „Tryzub” im. Stepana Bandery ogłosiła, iż pomnik „kata narodu ukraińskiego i międzynarodowego terrorysty Józefa Stalina” został zniszczony przez jej członków. Organizacja zamieściła nagranie tego wydarzenia w Internecie (zobacz na dole).

Pomnik Stalina w Zaporożu został odsłonięty 5 maja 2010 roku i był pierwszym pomnikiem sowieckiego przywódcy powstałym w czasach niepodległej Ukrainy. Oficjalnie, został postawiony przez KPU na wniosek weteranów II wojny światowej. Jego powstanie wywołało wówczas wiele kontrowersji w ukraińskim środowisku niepodległościowym. Władze miejskie odcięły się od komentarzy w tej sprawie uznając pomnik, stojący na terytorium należącym do KPU za jej własność.

 

Źródło: zaxid.net

(MA)

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.