Ukraińscy nacjonaliści wzywają Węgry do okazania skruchy

Z okazji 72 rocznicy proklamowania Ukrainy Karpackiej (14/15 marca 1939 r.) w Użhorodzie odbyła się manifestacja ukraińskich nacjonalistów.

17.03.2011 11:21

Podczas uroczystości złożono kwiaty pod pomnikiem pierwszego i jedynego prezydenta Ukrainy Karpackiej Augustyna Wołoszyna. Nacjonaliści oddali też hołd strzelcom tzw. Siczy Karpackiej, których groby znajdują się na miejscowym cmentarzy. Nabożeństwo za zmarłych poprowadzili kapłani niekanonicznej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego.

Podczas marszu, w którym, według organizatora – Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów, wzięło udział około stu osób, wznoszono okrzyki: „Przyszłość Ukrainy należy do Ukraińców”, „Chwała Siczy Karpackiej”, „Bandera, Szuchewycz, Wołoszyn – naszymi bohaterami”. Oprócz odwołań do założycieli UPA, nie zabrakło także akcentów antywęgierskich. W pewnym momencie zebrani na manifestacji zaczęli skandować: „Budapeszt – okaż skruchę”.

Według przedstawiciela Kongresu Nacjonalistów Ukraińskich, Aleksandra Saczko, członkowie węgierskiej mniejszości w Użhorodzie próbowali doprowadzić do zatrzymania marszu.    

 

Źródło: regnum.ru

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (2)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Polak
10.02.2014 16:56
Ludzie musimy pamietac o jednym. Nasi bracia leżą na południu. Węgrzy choć nie są z nami powiązani krwią (nie są słowianami) to zawsze byli nam braćmi. Czesi, słowacy, horwaci, serbowie (i inni słowianie południowi) Ukraińców nie możemy nazwać braćmi z tego powodu, że oni sami nie lubią gdy ich tak nazywać. Przeczytajcie sobie tarasa bulbę a będziecie wiedzieć. Ale przedewszystkim musimy chronić Polską kulturę. Bronić się przed pedalstwem. Bronić się przed aborcją. Bronić się przed likwidowaniem polskich firm. Dziwne że my polacy którzy jesteśmy bogatsi od ukrainy nie mieliśmy na utrzymanie stoczni gdańskiej. Oni ją kupili. Moim zdaniem musimy polegać głównie na sobie i braciach z południa.
PP
17.03.2011 8:53

Had jest hadem - zero zdziwienia.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.