Ukraina nie potrzebuje rosyjskiego gazu

To już pewne – do 2017 r. Ukraina znacznie ograniczy zakup rosyjskiego gazu.

24.08.2011 14:51

Oświadczenie na ten temat złożył 23 sierpnia minister paliw i energetyki Jurij Bojko. Ograniczenie zapotrzebowania na rosyjski gaz związane będzie ze zwiększeniem własnego wydobycia tego surowca na Ukrainie. Planuje się, że przez 7 lat, Ukraińcy będą produkować trzydzieści procent więcej niż dotychczas – 27 miliardów metrów sześciennych zamiast 20 miliardów.

Jurij Bojko stwierdził, że największe nadzieje rząd wiąże ze zwiększeniem wydobycia w regionach nadczarnomorskich. Duże znaczenie będzie miał też gaz łupkowy, który będzie można eksploatować dzięki współpracy z partnerami zagranicznymi. Kijów planuje także ograniczyć zakupy rosyjskiego gazu poprzez zmniejszenie jego zużycia za pomocą wprowadzenia programów oszczędności energii, rozwoju alternatywnych źródeł oraz górnictwa węgla kamiennego.

„Planujemy, że w ciągu pięciu lat zmniejszymy nasze zapotrzebowanie na rosyjski gaz do 12 miliardów sześciennych rocznie. Cała reszta będzie produkowane przez nas lub zastąpiona alternatywnymi źródłami energii” – wyjaśnił Bojko.

Pozostaje zapytać, co na to prezydent Bronisław Komorowski, który uznał wydobycie gazu łupkowego za niebezpieczne oraz premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak, którzy doprowadzili do podpisania niewygodnej dla Polski umowy gazowej z Rosją? 

 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.