Ubiegły rok na Kaukazie Północnym: dwa i pół tysiąca starć i incydentów zbrojnych, niespełna siedmiuset zabitych

Zarząd Główny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ds. Kaukazu Północnego przedstawił raport z działań prowadzonych w 2012 r.
28.01.2013 13:35

Zgodnie z przedstawionymi danymi w ubiegłym roku podczas starć zbrojnych i operacji specjalnych na Kaukazie Północnym zginęło trzystu dziewięćdziesięciu jeden powstańców. Około czterystu sześćdziesięciu zostało aresztowanych przez rosyjskie służby. W wyniku działań oddziałów podziemia zbrojnego zginęło dwustu jedenastu funkcjonariuszy MSW i FSB oraz siedemdziesięciu ośmiu osób cywilnych.

W ciągu 2012 r. doszło do dwóch tysięcy pięciuset dwudziestu dwóch incydentów zbrojnych, włączając w to starcia w ramach operacji specjalnych przeprowadzanych przez rosyjskie służby. Wydarzeń noszących znamiona „działań terrorystycznych” było koło trzystu pięćdziesięciu. Rosyjskie MSW informuje również, że w 2012 r. służbom udało się zlikwidować około stu kryjówek powstańczych oraz prawie czterysta tajnych arsenałów.

Wśród wspomnianych niespełna czterystu zabitych powstańców znalazło się około pięćdziesięciu osób, uznanych przez kierownictwo MSW za liderów podziemia zbrojnego na Kaukazie Północnym. Można tu wymienić m.in. I. Daudowa („emir Salih”) z Dagestanu, szefa struktur Emiratu Kaukaskiego w Kabardyno-Bałkarii i Karaczajo-Czerkiesji A. Zankiszewa zwanego „Ubajdą”, czy też sprawującego funkcję kadiego (islamskiego sędziego) na terenie Inguszetii I. Ozdojewa („Abu-Dudżan”).

Przedstawiciele MSW dodają również, że oprócz wspomnianych blisko siedmiuset zabitych w 2012 r. co najmniej pięćset dwadzieścia pięć osób zostało rannych. Pomimo tak dużej skali konfliktu należy podkreślić, że statystyki z 2012 r. są nieco bardziej optymistyczne od tych z 2011. Wtedy w konfliktach na Kaukazie Północnym zginęło około siedemset pięćdziesiąt osób a rannych było ponad sześćset.

 

Źródło: kavkaz-uzel.ru

(Błażej Cecota)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.