Turecka ekspansja na Bałkanach?

Dmitrij Siemuszin, ekspert agencji Regnum ds. europejskich, ostrzega przed wzrostem tureckich wpływów w takich krajach jak Serbia, Chorwacja, czy też Czarnogóra.
27.03.2013 11:33

Turecka ekspansja ma dwa oblicza: kulturalne, dotyczące przede wszystkim Bośni, Albanii oraz Kosowa, a także gospodarczo-inwestycyjne, związane przede wszystkim z Chorwacją, Czarnogórą oraz Serbią. Siemuszin z goryczą zauważa, że chociaż częścią „ideologii narodowej” ostatnich ze wspomnianych krajów jest pamięć o walkach narodowowyzwoleńczych przeciwko Osmanom, to „tureckie inwestycje są z radością przyjmowane przez współczesne elity tych państw”.

W 2012 r. Turcja zajęła trzecie miejsce pod względem inwestycji zagranicznych w Chorwacji. Premierowi Recepowi Erdoganowi udało się natomiast zacieśnić relacje z władzami Serbii, szczególnie w zakresie pośrednictwa pomiędzy rządami serbskim a bośniackim. W samej Bośni trudno nie zauważyć tureckich wpływów. Na ulicach Sarajewa można zobaczyć liczne reklamy tanich lotów „do Stambułu i z powrotem” za ekwiwalent siedemdziesięciu pięciu dolarów US. Tureccy działacze i politycy są częstymi gośćmi partii i stowarzyszeń działających w Bośni. Symbolem powrotu Turcji do Bośni jest nowoczesny budynek ambasady, znajdujący się niedaleko od słynnej Alei Snajperów. W bośniackiej telewizji jednym z najpopularniejszych seriali jest turecka produkcja na temat czynów sułtana Sulejmana Wspaniałego, władcy Turcji Osmańskiej z szesnastego wieku.

„Jednakże głównymi centrami tureckiej polityki soft power w Bośni zostały dwa tureckie uniwersytety, utworzone w Sarajewie w ostatnich latach. Celem tych instytucji jest podnieść prestiż Turcji jako ośrodka naukowego i kulturalnego w Bośni” – dodaje Siemuszin. Pierwszą ze wspomnianych placówek jest International University of Sarajevo, który według autora powstał za dofinansowaniem ze strony tureckiego biznesu prywatnego, związanego z rządzącą w Turcji Partią Sprawiedliwości i Rozwoju. Symbolem uniwersytetu jest pomnik Mehmeda Zdobywcy, który znany jest przede wszystkim z udanego oblężenia Konstantynopola w 1453 r., ale to on właśnie zajął Bośnię w 1463 r. Powstała w 2004 r. uczelnia systematycznie się rozwija – obecnie trwa rozbudowa infrastruktury placówki i dostosowania jej do potrzeb pięciu tysięcy studentów. Ponad połowę z nich stanowią Turcy.

Kolejnym tureckim centrum intelektualnym w Sarajewie jest International Burch University, założony w 2008 r. i powiązany z wpływowym tureckim kaznodzieją islamskim Fettułłachem Gulenem, założycielem międzynarodowego ruchu religijno-oświatowego, mającego swoje przedstawicielstwa przede wszystkim w USA. Oprócz kierunków inżynieryjno-finansowych na uczelni można również studiować język i literaturę turecką. W programie Burch znajdują się wyraźne wzmianki o zacieśnianiu relacji pomiędzy Turcją a Bałkanami.

Według Siemuszina Ankara zainteresowała się Bałkanami w związku z problemami z integracją tego kraju z Unią Europejską. Wzrost wpływów ekonomiczno-kulturalnych w państwach bałkańskich ma dać możliwość rozwoju ekonomicznego, który mógł być zahamowany przez brak integracji z UE. Nie bez znaczenia jest również uzyskanie nowych przyczółków rozwoju gospodarczego wobec niestabilnej sytuacji na Bliskim Wschodzie, szczególnie w sąsiedniej Syrii.

Źródło: regnum.ru

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.