Stypendium Fundacji im. Mochnackiego

W roku 2014, w Krakowie, rozpoczęła działalność Fundacja im. Maurycego Mochnackiego. Jednym z jej celów jest wspieranie młodych naukowców podejmujących prace badawcze nad historią literatury i kultury polskiej.
28.10.2014 18:32

W roku 2014, w Krakowie, rozpoczęła działalność Fundacja im. Maurycego Mochnackiego. Jednym z jej celów jest wspieranie młodych naukowców podejmujących prace badawcze nad historią literatury i kultury polskiej. W sytuacji, gdy główny strumień środków publicznych przeznaczonych na te cele pochłaniany jest przez reprezentantów modnych ideologii lewicowych oraz rozdętą administrację, konieczne wydaje się rozwijanie niezależnego, obywatelskiego mecenatu. Tradycje tego rodzaju wsparcia dla rozwoju niezależnej kultury polskiej wiążą się po 1945 roku przede wszystkim z działalnością polskiej emigracji w USA i Europie Zachodniej. Obecnie istnieje potrzeba, by sprawami kultury narodowej w III RP zajęli się nie tylko urzędnicy, ale i sami obywatele.

Dzięki donacji rodzinnej ze spadku po zmarłej w 2013 roku w Milwaukee (USA) prof. Annie Stadnickiej, Fundacja im. Mochnackiego stworzyła stypendium jej imienia, przeznaczone dla wyróżniających się doktorantów w dziedzinie historii literatury polskiej. Pierwsza edycja konkursu na to stypendium została rozstrzygnięta 14 października 2014. Rada Stypendium pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Koehlera, przyznała półroczne stypendia w wysokości 5 tys. zł. siedmiu doktorantom z całej Polski. Wśród laureatów znaleźli się: mgr Małgorzata Dzierzbińska-Kędziora (UKSW), mgr Maciej Jaworski (UW), mgr Anna Kołos (UAM), mgr Agnieszka Kowalczyk (UJ), mgr Aleksandra Sidorowicz (UWr.), mgr Tomasz Tisończyk (UJ), mgr Sandra Trela (UŚ).

Stypendium im. Anny Stadnickiej będzie przyznawane corocznie, w miarę posiadanych środków. Fundacja im. Maurycego Mochnackiego, w Radzie której zasiadają m.in. profesorowie: Krzysztof Dybciak, Dorota Heck, Krzysztof Koehler, Katarzyna Stadnicka, Maciej Urbanowski i dr Justyna Chłap-Nowakowa, zwraca się więc do wszystkich osób i instytucji, którym leżą na sercu sprawy polskiej świadomości historycznej, doceniających znaczenie naszej narodowej kultury literackiej dla jakości debaty publicznej i statusu Polski, o wsparcie finansowe i wszelką pomoc w upowszechnieniu idei obywatelskiego mecenatu nad kulturą narodową.

Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej: www.mochnacki.org i korespondencję na adres: kontakt@mochnacki.org.pl.

                                                           Andrzej Waśko


Ostatnie wiadomości z tego działu

Jubileusz 90. urodzin prof. Jana Prokopa

W 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Spotkanie z profesorem Jakubem Politem 29 września 2020

Attila Jamrozik (1944-2019) In Memoriam

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.