Rozwiązanie sejmu łotewskiego inspirowane przez USA?

Scenariusz przewrotów politycznych w Europie Wschodniej został napisany już dawno w Waszyngtonie i jest realizowany poprzez serię „kolorowych rewolucji” – twierdzi Igor Kuźmiuk, członek Rady Miejskiej Rygi i łotewski działacz demokratyczny.

30.05.2011 10:41

W Rosji nie milkną komentarze dotyczące orędzia prezydenta Łotwy Valdisa Zatlersa, który postanowił rozwiązać parlament na kilka dni przed końcem swojej kadencji. Kuźmiuk pisze, że tworzy się w krajach Europy Wschodniej narracje, w której pojedynczy sprawiedliwi politycy (lub sędziowie, jak to jest w przypadku Łotwy) walczą z oligarchami i wpływami Moskwy – w ten sposób ma się mobilizować społeczeństwa państw naszego regionu do przewrotów. Prognozy prorosyjskich polityków szacują, że nastroje narodowe będą się radykalizować i władzę będzie zdobywać skrajna prawica. Te wszystkie przetasowania na scenach politycznych państw dawnego bloku sowieckiego, mają wydźwięk amerykański i właśnie przez Waszyngton są gorąco wspierane. Autor nawiązuje do „pomarańczowej rewolucji” (scena z tamtych wydarzeń – na zdjęciu) na Ukrainie, która także była wymierzona w pozycje oligarchów i wpływy Kremla.

Zatlers rozpoczął procedurę rozwiązywania sejmu tuż po powrocie z Warszawy.

Pozostałoby tylko zadać autorowi powyższej diagnozy pytanie, czy aby na pewno „działalność oligarchów” i „wpływy Moskwy” to tylko wytwór amerykańskiej propagandy?

 

Źródło: regnum.ru

(JAM)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.