Rosyjskie kłopoty z pomnikami

Pomniki Lenina nie budzą w Rosji kontrowersji, Stalin wygrywa w konkursach na najwybitniejszą postać historii Rosji, kto więc budzi sprzeciw Rosjan?

12.08.2012 22:42

W Omsku trwa dyskusja na temat postawienia w centrum miasta pomnika admirała Aleksandra Kołczaka, dowódcy frontu antybolszewickiego w czasie wojny domowej w Rosji w latach 1917-1920. Właśnie w Omsku swoją siedzibę miał koalicyjny rząd antybolszewicki.

Pomysł uwiecznienia Kołczaka zrodził się w 2006 r. i wyszedł od ówczesnego gubernatora obwodu Leonida Polzhayeva, który sprawował swoją funkcję w latach 1991-2012.

Zwolennicy postawienia pomnika postulują ustawienie go obok pomnika Czapajewa - „bohatera” taj samej wojny, ale strony bolszewickiej. Odkąd w regionie przejął władzę Wiktor Nazarow zaczęły się przepraszające tłumaczenia, że stawianie pomnika to „tylko wykonywanie uchwały rządu regionu”. Oficjalne uzasadnienie mówi, że dzięki Kołczakowi Omsk stał się właściwie stolicą Rosji w czasie zmagań z bolszewikami. Lokalna prasa cytuje wypowiedzi „przypadkowych” mieszkańców Omska, którym rodzice opowiadali o okrucieństwach admirała i o „białym terrorze”. Czy opowiadali też o terrorze czerwonym? Tego svpressa.ru nie wspomina. Wszystko jednak wskazuje na to, że w Omsku stanie pomnik białego dowódcy - w Irkucku doczekał się już monumentalnej statuy.

 

Źródło: svpressa.ru

(JAM)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.