Rosyjski MSZ oskarża NATO o zabójstwo Kaddafiego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej przygotowało raport na temat „przestrzegania praw człowieka w niektórych państwach”. W dokumencie znalazły się obszerne fragmenty dotyczące sytuacji w Libii. 

29.12.2011 16:18

Zgodnie z raportem „głównym celem realizacji koncepcji bezpieczeństwa zbiorowego NATO w Libii było obalenie i zamordowanie pułkownika Kaddafiego”. Rosjanie powołują się także na „niektóre źródła”, zgodnie z którymi, rozkaz wyeliminowania przywódcy Libii otrzymały „jednostki sił zbrojnych USA, Francji i Wielkiej Brytanii”. W dokumencie znalazło się również stwierdzenie o konieczności wszczęcia międzynarodowego śledztwa co do okoliczności śmierci Kaddafiego. Rosjanie uważają, że operacja mająca na celu zamordowanie pułkownika, „obliczona była na sprowokowanie zamieszek wśród ludności terytoriów kontrolowanych przez zwolenników Kaddafiego”.

Kaddafi został zabity 20 października 2011 r. w okolicach rodzinnej Syrty. Libijski przywódca najpierw został oddany w ręce tłumu, który dotkliwe go pobił. Następnie bojownicy Mohammeda Al-Bibiego oraz Achmeda Al-Szebaniego dokonali egzekucji Kaddafiego poprzez strzał w głowę. Kilka miesięcy temu informowaliśmy o spekulacjach dziennikarzy rosyjskiej TV Rain, według których wśród osób, które brały udział w zabójstwie byłego przywódcy Libii, były osoby pochodzące z jednego z krajów rosyjskojęzycznych. Dowodem miał być słynny film z egzekucji Kaddafiego, gdzie słychać w tle zdanie w języku rosyjskim.

 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.