Rosjanie obawiają się destabilizacji Azji Środkowej

Według sekretarza generalnego Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym Nikołaja Bordiuży protesty antyrządowe w krajach Azji Centralnej finansuje „zagranica”.
08.04.2013 8:32

„Niektóre państwa dążą do złamania funkcjonującej obecnie wojskowo-strategicznej równowagi sił, próbując narzucić innym własny model zarządzania państwem” – powiedział Bordiuża odnosząc się do problemu antyrządowych demonstracji w takich krajach jak Kazachstan, czy Kirgizja. „Protesty w krajach Azji Centralnej finansowane są przez państwa, które próbują zdestabilizować sytuację w regionie” – dodał.

Bordiuża powiedział, że podległe mu służby OUoBZ rejestrują liczne próby aktywizacji antyrządowych organizacji w krajach Azji Centralnej, podejmowane przez wywiady zagraniczne. „Mamy do czynienia z zabezpieczeniem finansowym, informacyjnych oraz organizacyjnym, którego celem jest destabilizacja sytuacji w regionie” – wyjaśnił. I chociaż najbardziej jaskrawym przykładem takich działań jest według Bordiuży Białoruś, to także w krajach środkowoazjatyckich, należących do OUoBZ, można według niego podać przykłady podobnej aktywności wywiadu zagranicznego. Co istotne, według sekretarza generalnego problem ten dotyczy również osób zaangażowanych bezpośrednio w działalności samej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

Wypowiedzi Bordiuży na temat „destabilizacji regionu” przez czynniki zewnętrzne nie tylko wpisują się doskonale w retorykę tamtejszych przywódców (w końcu 2011 r. kazachski prezydent Nursułtan Nazarbajew próbował wyjaśnić protesty górników z Żangaozen zagraniczną prowokacją), ale również mogą stanowić wygodne wyjaśnienie ewentualnego wzmocnienia rosyjskiej obecności wojskowej w tych krajach, w związku z zagrożeniami terrorystycznymi płynącymi z opuszczanego w 2014 r. przez wojska koalicji Afganistanu. Na początku marca o możliwości użycia rosyjskich Sił Powietrzno-Desantowych dla „ustabilizowania” Kirgizji czy Tadżykistanu mówił otwarcie ich dowódca pułkownik Władimir Szamanow.

Obecnie z państw środkowoazjatyckich do OUoBZ należą: Kazachstan, Kirgizja i Tadżykistan. W 2012 r. organizację ponownie opuścił Uzbekistan (wcześniej w 1999 r.).

Źródło: turkist.org, ria.ru

(Błażej Cecota)

 

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.