Rosja wprowadzi nowy czołg do użytku

Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej w 2015 roku wprowadzą do użytku nowy czołg, który obecnie nosi nazwę projektową nazwę „Armada” – informuje kommersant.ru.

02.05.2011 16:28

Informacja o nowym pojeździe pojawiła się przeszło rok po zamknięciu projektu czołgu T-95, który mimo perspektyw z nim związanych okazał się zupełnie nierentowny. Nowy pojazd ma zupełnie odróżniać się od obecnie istniejących wzorów – przede wszystkim od T-90A, który stanowi podstawowe wyposażenie rosyjskiej armii. Przede wszystkim czołg ma być wyposażony nowy system podawania amunicji i jej „wyprowadzenia”. Przewidziano również podział pojazdu – czołgiści będą oddzieleni od pomieszczenia z amunicją. Czołg będzie także w stanie prowadzić celny ogień w ruchu.

Równolegle Rosjanie w dalszym ciągu prowadzą prace nad udoskonaleniem czołgów typu T-90. Wiadomo, że we wrześniu na wystawie w Niżnym Tagile zostanie zaprezentowana nowa wersja pojazdu tego typu. Obecnie wiadomo, że ulepszony pojazd noszący nazwę T-90 AM będzie posiadł silnik o zwiększonej mocy. Planuje się, że nowe wersje T-90 będą stopniowo zastępować ich starsze odpowiedniki.

Podstawową zaletą rosyjskich pojazdów jest ich cena. W 2010 r. czołg T-90A kosztował ok. 70 milionów rubli (ok. 6,8 mln zł). Jest to koszt przeszło dwukrotnie niższy niż w przypadku niemieckiego „Leoparda” oraz trzykrotnie mniej niż amerykański „Abrams”.

 

Źródło: kommersant.ru

(MW)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.