Rosja umacnia swoje pozycje wojskowe na Kaukazie i w basenie Morza Kaspijskiego

W 2012 r. znacznie wzrosła aktywność bojowa jednostek należących do 102 Rosyjskiej Bazy Wojskowej w Armenii oraz Flotylli Kaspijskiej. 

06.01.2013 14:57

Zgodnie z danymi przekazanymi przez rzecznika prasowego Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej w ciągu minionego roku jednostki znajdujące się w armeńskiej bazie odbyły ponad czterysta szkoleń techniki strzelania i obchodzenia się ze sprzętem wojskowym, około czterdziestu manewrów taktycznych oraz jeden raz duże ćwiczenia sztabowe. W porównaniu z 2011 r. aktywność jednostek bazy wzrosła o około dwadzieścia pięć procent.

Oddziały 102 Rosyjskiej Bazy Wojskowej uczestniczyły we wspólnych manewrach Sił Szybkiego Reagowania Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, nazywanego „rosyjskim NATO”, pod kryptonimem „Interakcja-2012”. Żołnierze batalionu rakietowego z bazy wzięli udział w manewrach przeciwlotniczych jednostek Wspólnoty Niepodległych Państw, które odbyły się na poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim w Rosji. Piloci stacjonujący w bazie wykonali około ośmiuset lotów, w tym pięćset ćwiczebnych i sto pięćdziesiąt pozorowanych walk.

W 2012 r. Flotylla Kaspijska powiększyła się o pięć okrętów bojowych i dwa statki wsparcia. Szczególnie istotnymi nabytkami były dwa okręty rakietowe – „Uglicz” oraz „Grad Swiażsk” oraz desantowiec „Serna”. Rosjanie nie ukrywają, że wzmocnienie Flotylli Kaspijskiej (do 2020 r. planowane jest wyposażenie jej w jeszcze dwa okręty bojowe, duży holownik oraz dwa statki wspierające) związane jest z zaognieniem sytuacji na Bliskim Wschodzie, w szczególności w Syrii i Iranie. Zgodnie z oficjalną wersją Moskwa wzmacnia swoją pozycję w tym regionie w obawie o możliwość destabilizacji „w sąsiedztwie jej południowych granic”, czyli w jednym z krajów Kaukazu Południowego.  

 

Źródło: regnum.ru

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


can still chat about Crux here, but if you'd like to try for a copy of Crossroads, The Bookpushe
23.12.2014 14:25
can still chat about Crux here, but if you'd like to try for a copy of Crossroads, The Bookpushers, Smexybooks and Fictionvixen have 10 copies each to give away. So pop on over to those blogs and

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.