Rosja, Ukraina, UE i USA gotowe sprzyjać reintegracji Mołdawii i Naddniestrza
W Kiszyniowie doszło do poprzedzającego oficjalne pertraktacje roboczego spotkania przedstawicieli państw zainteresowanych w uregulowaniu statusu Naddniestrza.
Rozmowa toczyła się w gronie 5+2 (Mołdawia, Naddniestrze – strony konfliktu oraz Rosja, Ukraina kraje-gwaranci, OBWE – pośrednik, UE i USA – obserwatorzy).
Z strony mołdawskiej z gośćmi spotkał się wicepremier Mołdawi ds. „reintegracji” Jewgienij Karpow. Mołdawski wicepremier potwierdził, że Kiszyniów, tak jak poprzednio, za kluczowy cel oficjalnych rozmów uważa opracowanie „szczególnego prawnego statusu naddniestrzańskiego regionu przy zachowaniu zasad suwerenności i integralności terytorialnej państwa”. W tym sensie podkreślił on, że Kiszyniów popiera udział międzynarodowych partnerów w rozmowach w formacie 5+2.
Również przedstawiciele państw uczestniczących rozmowach wyrazili gotowość do stworzenia takich ram dialogu, które pomogłyby zabezpieczyć kontynuację procesu reintegracji.
Naddniestrze formalnie stanowi region autonomiczny Mołdawii. De facto od 2 września 1990 jest niepodległym państwem uznawanym jedynie przez Abchazję i Osetię Południową. Do utworzenia tego quasipaństwa wydatnie przyczyniła się Rosja, której siły zbrojne do dziś stacjonują na jego terytorium.
Źródło: regnum.ru
(MW)