Rosja, Ukraina, UE i USA gotowe sprzyjać reintegracji Mołdawii i Naddniestrza

W Kiszyniowie doszło do poprzedzającego oficjalne pertraktacje roboczego spotkania przedstawicieli państw zainteresowanych w uregulowaniu statusu Naddniestrza.

06.11.2011 18:24

Rozmowa toczyła się w gronie 5+2 (Mołdawia, Naddniestrze – strony konfliktu oraz Rosja, Ukraina kraje-gwaranci, OBWE – pośrednik, UE i USA – obserwatorzy).

Z strony mołdawskiej z gośćmi spotkał się wicepremier Mołdawi ds. „reintegracji” Jewgienij Karpow. Mołdawski wicepremier potwierdził, że Kiszyniów, tak jak poprzednio, za kluczowy cel oficjalnych rozmów uważa opracowanie „szczególnego prawnego statusu naddniestrzańskiego regionu przy zachowaniu zasad suwerenności i integralności terytorialnej państwa”. W tym sensie podkreślił on, że Kiszyniów popiera udział międzynarodowych partnerów w rozmowach w formacie 5+2.

Również przedstawiciele państw uczestniczących rozmowach wyrazili gotowość do stworzenia takich ram dialogu, które pomogłyby zabezpieczyć kontynuację procesu reintegracji.

Naddniestrze formalnie stanowi region autonomiczny Mołdawii. De facto od 2 września 1990 jest niepodległym państwem uznawanym jedynie przez Abchazję i Osetię Południową. Do utworzenia tego quasipaństwa wydatnie przyczyniła się Rosja, której siły zbrojne do dziś stacjonują na jego terytorium.

 

Źródło: regnum.ru

(MW)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.