Rok 2011 rokiem Szaszkewycza i Konowalca na Lwowszczyźnie

Decyzją Lwowskiej Rady Obwodowej rozpoczynający się rok 2011 został ogłoszony na Lwowszczyźnie rokiem pisarza Markijana Szaszkewycza i płk. Jewhena Konowalca.

06.01.2011 15:21

Według informacji portalu zaxid.net taką decyzję podjęto w związku z przypadającymi w tym roku dwusetną rocznicą urodzin Szaszkewycza i 120. rocznicą urodzin Konowalca.

Markijan Szaszkewycz (1811-1843) był poetą, członkiem grupy „Ruska Trójca” i jednym z wydawców „Rusałki Dniestrowej”. To osoba bardzo zasłużona dla rozwoju ukraińskiego języka literackiego.

Jewhen Konowalec (1891-1938) był działaczem politycznym i wojskowym, związanym z ukraińskim ruchem nacjonalistycznym. Był dowódcą Strzelców Siczowych, pułkownikiem Ukraińskiej Armii Halickiej. W latach 1929-1938 dowodził Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów. W swojej działalności zachęcał Ukraińców do poparcia Hitlera i u jego boku utworzenia Wielkiej Ukrainy. Zginął w zamachu zorganizowanym przez NKWD w Rotterdamie.

Decyzja Lwowskiej Rady Obwodowej jest kolejnym przykładem bezkrytycznego kultu OUN-UPA na zachodniej Ukrainie. W ostatnim czasie, jak informowaliśmy, Stepan Bandera i Roman Szuchewycz zostali mianowani honorowymi obywatelami kolejnych miast na Ukrainie, natomiast dzień 1 stycznia jako rocznica urodzin Bandery był uroczyście obchodzony we Lwowie przy wsparciu władz miejskich i cerkwi grekokatolickiej.

 

Źródło: zaxid.net

(MA)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.