Parlament Europejski stwierdził (3 lata po wojnie rosyjsko-gruzińskiej), że Rosja okupuje część Gruzji!

W środę, 16 listopada, Gruzję odwiedziła szefowa unijnej dyplomacji Caterine Ashton, a dzień później Parlament Europejski uchwalił rezolucję uznając obecność Rosjan w Abchazji i południowej Osetii za bezprawną okupację tych terenów.

18.11.2011 8:18

Można więc powiedzieć, że Unia Europejska wymaga od Rosji uznania porozumienia o zawieszeniu broni z 12 sierpnia 2008 roku. Fikcyjność tego porozumienia i niesłowność Kremla wykazał swojego czasu prezydent RP ś.p. Profesor Lech Kaczyński, gdy udał się z prezydentem Gruzji na granicę z Osetią Południową, gdzie został ostrzelany (listopad 2008). Okazało się, że wbrew zapewnieniom Moskwy, wojska rosyjskie nadal tam stacjonują. Ponad trzy lata trzeba było czekać na reakcję Brukseli, jednak teraz Saakaszwili ma powody do zadowolenia. Gruzińskie media nazwały rezolucję PE „dokumentem bez precedensu”. Przedstawicielka Tbilisi w Brukseli, Salome Samadashvili, powiedziała, w reakcji na rezolucję, że „Gruzja stanie się wkrótce polityczną i gospodarczą częścią Europy”.

Dla Rosji Osetia Południowa i Abchazja to „niepodległe państwa”, których jednak nikt, poza nią samą i uzależnionym od Moskwy Naddniestrzem, nie chce uznać. To te „niepodległe państwa”, zdaniem Rosji, potrzebowały pomocy przed Gruzją. Świat jednak nie przyjął takiej wersji wydarzeń. Czy potrzeba przypominać jak doniosłą rolę w tej kwestii odegrał ś.p. prezydent Lech Kaczyński?

Gruzja gra o swoje

Ale to nie wszystko. Portal regnum.ru, powołując się na jedną z gruzińskich gazet i jej „poufne źródła” twierdzi, że Saakaszwili zamierza się wkrótce podać do dymisji i rozpisać przedterminowe wybory parlamentarne oraz prezydenckie. Miałyby się one odbyć na wiosnę 2012 roku. Można by artykuł w gazecie „Akhali Taoba” („New Generation”) zlekceważyć, gdyby nie fakt, że za każdym razem, gdy prezydent Gruzji umacnia swoją pozycję i uniezależnia się od dawnego „wielkiego brata” pojawiają się tendencje do obalenia prozachodniego polityka. Tak było w maju tego roku, gdy tuż po zapowiedzeniu przyjęcia uchwały lustracyjnej i potępieniu zbrodni komunistycznych w stolicy Gruzji rozpoczęły się antyprezydenckie demonstracje skwapliwie opisywane przez rosyjskie media.

Jednak batalia o Saakaszwilego nadal trwa. W tym samym czasie Rosjanie otwierają w Suchumi rosyjsko-abchaskie forum biznesowe, którego celem jest omówienie zbliżenia pomiędzy Federacją Rosyjską a tym „niepodległym” krajem. Widać jednak, że te działania pozorowane nie przekonały zachodnich dyplomatów o normalności stosunków między Rosją a zajmowanymi terytoriami.

 

Gdy rosyjskie i gruzińskie media pełne są komentarzy, Fakty TVN podają informację o Putinie, który... odwiedził dentystę.

 

Źródła: pik.tvpik.tv, regnum.ru

(JAM)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (3)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Wojak
03.12.2011 16:58

Trwa polityka odcinania Polaków od ważnych wiadomości. informacje typu ... tow. Putin u dentysty, czy u ...komsomolców to zasłona dymna mająca przesłonić inne, ważne fakty. Media w Polsce w znakomitej większości są sterowane przez Rosyjska i inne agentury

Przybylska
20.11.2011 13:06

Poza  pozytywną treścją powyższego artykułu,ogromnie podobał mi się komentarz do niego. Wartoby wysłać go do TVN-u.

Tatar
18.11.2011 6:55

"Gdy rosyjskie i gruzińskie media pełne są komentarzy, Fakty TVN podają informację o Putinie, który... odwiedził dentystę."

Gdy będzie wojna, to tvn24 będzie transmitował mecz Tuska z emigrantami wietnamskimi w Rumunii... Ech, Polacy, kiedy się obudzicie i pokażecie siłę?


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.