Ormiańsko-rosyjski układ przeciwko Azerbejdżanowi?

Rząd w Erywaniu zaproponował Rosjanom budowę bazy radiolokacyjnej na swoim terytorium. To odpowiedź na problemy z przedłużeniem umowy na korzystanie ze stacji w azerskiej Gabali.

11.04.2012 14:21

Ormianie nie ukrywają, że chcieliby zastąpić azerską stację radiolokacyjną, jeżeli Baku nie zdecyduje się ustąpić w sprawie ceny za dzierżawę. Propozycję pomocy Moskwie złożył Tigran Sarkisjan, premier rządu Armenii. Przywódca stwierdził, że jeśli Rosjanie zainteresują się tą możliwością, to ormiańskie władze są gotowe pozytywnie rozpatrzyć taki scenariusz. Nie omieszkał również pochwalić tego rozwiązania, twierdząc, że nowa baza, ze względu na górzyste ukształtowanie terenu w Armenii, będzie dysponować lepszymi osiągnięciami w zakresie zasięgu oddziaływania od tej, która znajduje się w Gabali. 

Niedawno rozpoczęte (na początku marca) azersko-rosyjskie negocjacje utkwiły w martwym punkcie. Rozmowy wszczęto, ponieważ w 2012 r. wygasa umowa z 2002 r., dotycząca użytkowania przez Rosjan stacji radarowej znajdującej w Gabali. Co prawda w dokumencie zaznaczono, że umowa podlega przedłużeniu automatycznemu, ale tylko w przypadku, gdy żadna ze stron nie składa żadnych zastrzeżeń co do jej treści. Baku zaś podnosiło co najmniej kilka kwestii spornych. Przede wszystkim chodzi o kwestie finansowe. Według strony rosyjskiej początkowo Baku chciało podwyższenia opłat za użytkowanie z siedmiu do piętnastu milionów dolarów. Azerowie argumentowali, że koszty związane z obsługą energetyczną i wodną bazy wynoszą około pięciu milionów dolarów, zaś dalsze dziesięć pochłaniają inne „opłaty komunalne”. Jednak kilka dni później Baku podwyższyło swoje wymagania finansowe do stu pięćdziesięciu milionów dolarów, by następnie zażądać trzystu milionów.

„Ta suma nie została niczym uzasadniona i jest skrajnie wysoka. Będziemy ubiegali się o jej obniżenie. Mamy jeszcze nadzieję, że uda się dojść do porozumienia” – mówią przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.