Obchody 67. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej

W niedzielę 27 lutego na miejscu dawnej polskiej wsi Huta Pieniacka odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni dokonanej przez złożony z Ukraińców oddział dywizji SS Galizien w 1944 roku.

01.03.2011 23:21

Obchody, jak co roku, zostały zorganizowane przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie. Wzięli w nich udział: Konsul Generalny RP we Lwowie Grzegorz Opaliński, pracownicy konsulatu, przedstawiciele stowarzyszenia Huta Pieniacka, polskie organizacje ze Lwowa, studenci – stypendyści Fundacji Semper Polonia, uczniowie polskich szkół oraz liczni goście, m.in. poseł na Sejm RP Zbigniew Wojciechowski oraz delegaci rejonu lubelskiego NSZZ „Solidarność”. Obecni byli również przedstawiciele duchowieństwa rzymskokatolickiego, grekokatolickiego i prawosławnego. W uroczystościach wzięli udział również delegaci władz ukraińskich – Lwowskiej Rady Obwodowej oraz rejonu Brody.

W mowach wygłaszanych przed pomnikiem, delegaci obu stron – polskiej i ukraińskiej – zaznaczali potrzebę pamięci o niewinnych ofiarach zbrodni, głównie po to, aby nigdy nie powtórzyły się podobne tragedie. Polski poseł zaznaczył, że nie powinno dochodzić do sytuacji, w której zapomina się o ofiarach natomiast stawia pomniki zbrodniarzom. Uczestnicy obchodów zaznaczali potrzebę bratniego pojednania między Polakami i Ukraińcami. Uroczystości zakończyły się modlitwą ekumeniczną w intencji pomordowanych.

fot. Marek WojnarAlternatywne „obchody” zorganizowała partia „Swoboda”, której ok. 50 sympatyków starało się zakłócić obchody. Zwolennicy „Swobody” próbowali przedstawiać swoją wersję wydarzeń, według której to nie Ukraińcy wymordowali mieszkańców Huty Pieniackiej, a Niemcy w celu zniszczenia siedziby oddziałów Armii Krajowej i partyzantki sowieckiej, o czym informowali na specjalnie ustawionej tablicy w językach ukraińskim i angielskim.

Kontrmanifestacja usiłowała zakłócić polskie obchody śpiewami. Mimo pojedynczych przypadków bezpośrednich prowokacji, uroczystości przebiegły spokojnie.

28 lutego 1944 roku dwa bataliony 4. Pułku SS Galizien złożone z Ukraińców pod dowództwem niemieckim wymordowały ponad 1000 mieszkańców polskiej wsi Huta Pieniacka na Tarnopolszczyźnie (obecnie obwód lwowski). Doszczętnie spalona wieś przestała istnieć.

 

Źródło: Portal ARCANA

(MW, MA)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.