Obaj zginęli na ziemi rosyjskiej – prezentacja albumu poświęconego gen. Okulickiemu, autorstwa śp. Janusza Kurtyki

We wtorek 21 grudnia w Auli Instytutu Historii UJ zebrało się 70 osób, w tym wielu studentów, aby wziąć udział w promocji nowego albumu wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Bohaterem tej publikacji jest Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, autorem śp. Janusz Kurtyka. Trudu doboru zdjęć i aktualizacji tekstu podjął się Jacek Pawłowicz. Spotkanie nagrała Telewizja Kraków.

27.12.2010 21:24

Spotkanie otworzył dyrektor Instytutu Historii prof. Stanisław Sroka witając wszystkich zebranych i wyrażając nadzieję, że będzie ono „nie tylko lekcją historii, ale i patriotyzmu”. Po minucie ciszy ku pamięci tragicznie zmarłego autora książki, prowadzący spotkanie Stanisław Jankowski poprosił o kilka słów Zuzannę Kurtykę. Wdowa po prezesie IPN przypomniała, że tekst książki powstawał w drugiej połowie lat 80., czasie smutnym, szarym i bez nadziei na lepszą przyszłość. Sam pomysł jednak zrodził się w czasie stanu wojennego, kiedy Janusz Kurtyka zaangażował się w działalność „latającego uniwersytetu”, czyli serii podziemnych wykładów. Wtedy też po swojej prelekcji został zasypany przez słuchaczy pytaniami o – tak wtedy zakłamaną – historię AK i samego Leopolda Okulickiego. Ludzie po prostu nie znali tej historii.

Mówiąc o tym Zuzanna Kurtyka wspomniała także przesłuchanie męża przed komisją senacką w 2008 r. „Padały te same pytania.Wydawało by się, że minęło 20 lat od upadku komunizmu, a senatorowie Rzeczpospolitej dalej tak mało wiedzieli o historii naszego kraju” – mówiła z żalem. Odniosła się również do bieżącej sytuacji politycznej: „Trudno oprzeć mi się wrażeniu, że historia zawraca koło. W 1945 r. żadna z potęg międzynarodowych nie ujęła się za skazywanymi przez komunistów polskimi patriotami. Dzisiaj – po katastrofie smoleńskiej – wydaje się, że też nikomu nie zależy na uczciwym śledztwie”. Jak podkreśliła wydanie tej książki traktuje jako ważny krok w upamiętnianiu zasług swojego męża, bowiem „dla historyka pomnikiem są wydane jego prace”.

Następnie zabrał głos współautor publikacji Jacek Pawłowicz, który wspominał, jak narodził się pomysł wydania książki Janusza Kurtyki w takiej formie. „Byliśmy wtedy w Brukseli, aby promować album o rtm. Witoldzie Pileckim. W czasie przechadzki po mieście Janusz zaproponował, aby zrobić taki album. Album o Leopoldzie Okulickim”.

Jacek Pawłowicz włożył w swoją pracę wiele trudu zbierając wszelkie możliwe dokumenty dotyczące życia „Niedźwiadka”. Sięgając po album znajdujemy w nim zdjęcia z młodości, dokumenty z procesu moskiewskiego, czy tablic poświęconych generałowi – słowem całe jego życie jak i późniejsze upamiętnianie. Podsumowując, określił cel poniesionego trudu, jako chęć wystawienia pomnika gen. Leopoldowi Okulickiemu. Po czym dodał: „Chciałbym, aby był to także pomnik dla prezesa Kurtyki. Był to człowiek uczciwy, przyzwoity i walczący o prawdę. A prawda jest najważniejsza”.

W kilku słowach Irena Okulicka-Kaczmarek, krewna generała, podziękowała za pierwszą książkę wydaną jeszcze w podziemnym wydawnictwie, a także za ten najnowszy album. Złożyła wszystkim obecnym życzenia świąteczne kończąc je słowami: „niech wreszcie w tym kraju będzie normalnie”.

Ostatnie słowo należało do Jacka Pawłowicza, który dziękując za tak liczną obecność słuchaczy porównał zbieżność losów Leopolda Okulickiego i Janusza Kurtyki. Obaj byli ludźmi bezkompromisowymi i nad wyraz uczciwymi. Z tego powodu często bywali niezrozumiali i opluwani. Obaj także zginęli na ziemi rosyjskiej.

Album jest formatu A4 i ma ok. 500 stron. Wydany jest w twardej oprawie i na papierze kredowym. Bogactwo ilustracji sprawi przyjemność każdemu przeglądającemu – młodszemu i starszemu. Wagi tematu wydawałoby się nie trzeba podkreślać. Niestety społeczeństwo polskie ciągle głęboko tkwi  w komunistycznych okowach. Ta praca jest krokiem naprzód w kierunku uczciwego opisania historii naszego narodu i jednoznacznego odrzucenia balastu peerelowskiej historiografii. 

Adam Zechenter


Ostatnie wiadomości z tego działu

Jubileusz 90. urodzin prof. Jana Prokopa

W 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Spotkanie z profesorem Jakubem Politem 29 września 2020

Attila Jamrozik (1944-2019) In Memoriam

Komentarze (7)
Twój nick:
Kod z obrazka:


very good notice real are very "Dressed pop good morning". new The girl!!THE "A Know
10.02.2014 23:19
very good notice real are very "Dressed pop good morning". new The girl!!THE "A Know s official The in life drama": new is levitra samples heliomeds.com levitra medical songs best Swedish to in good you album from resaele indie very cheap health insurance quote comparehealthinsur.com personal health insurance plans florida with band? is CHARADE and as Stockholm, Sweden.The is song album yellow this of Kind Do whole life insurance policy bestlifeinsurpolicy.com term life insuance rates band too. june song cup. CHARADE is "Monday album first a yet "The blue" 20th come" 2006.THE world form a
I wanted to draft you that tiny word in order to say thank you over again just for the goeruogs know
01.12.2013 6:46
I wanted to draft you that tiny word in order to say thank you over again just for the goeruogs knowledge you have shared above. It's so generous of you to allow without restraint precisely what a few people could possibly have supplied for an ebook to earn some cash on their own, most importantly considering the fact that you could have done it if you ever desired. These basics as well served to provide a easy way to comprehend other people have the same passion much like my own to know the truth a lot more on the subject of this problem. Certainly there are a lot more fun occasions ahead for individuals who read carefully your blog post.
Propoloniaetdeo
29.12.2010 7:56

Jeżeli informacja ma pomóc tej wartościowej książce (co osobiście uważam za słuszne) powinno być więcej w tekście o niej, nie zaś o promocji, która faktycznie już była dawno temu.
Poza tym brakuje podstawowych informacji - cena i gdzie ją można nabyć?

hekabe
29.12.2010 7:35

Już mam ten album,jest wydany przepięknie,prawdziwy pomnik poświęcony Niedzwiadkowi i profesorowi Kurtyce.Jest też dokumentem,jak pięknie o historii polskich bohaterów potrafi opowiadać IPN.oby tylko nie zawładnęli nim platformersi!

krater
29.12.2010 6:27

Zresztą relacja ma charakter właśnie "pomnika dla Kurtyki" a nie relacji z samego spotkania. Gdzie można ten album w ogóle kupić?

życzliwy
28.12.2010 15:45

No nie wiem, jeśli książka jest w sprzedaży to odświeżenie informacji o jej pojawieniu się nie jest chyba niczym złym.. To tylko promocja, a nowinki, drogi przedmówco, to masz na bieżąco ze wschodu, i to takie, o których największe media informują długo po ich zaistnieniu, mimo iż w "dobie informacji" żyjemy.
Brawa dla redakcji!!!
Widziałem też album, świetna sprawa, polecam!

Wybaczcie
28.12.2010 14:54

Wybaczcie moi mili, ale kiedy to było? Już dawno można było o tym przeczytać w prasie i zobaczyć na trójcę. Relacja - mimo iż dobrze napisana - w dobie informacji tylko ma sens zaraz po wydarzeniu.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.