Konferencja w Mińsku, czyli o tym jak rosyjscy cesarze bronili białoruskiego chłopa przed prześladowaniem polskiej szlachty

Podczas konferencji naukowej „Dynastia Romanowów w historii Zachodniej Rusi”, która miała miejsce 21 kwietnia w mińskim Pałacu Sztuki, można było się dowiedzieć m.in. o białoruskich szkołach zakładanych z inicjatywy Mikołaja I, pozytywnym wizerunku rosyjskich carów w białoruskiej kulturze ludowej, czy też walce cesarzy z polskimi prześladowcami Białorusinów.
25.04.2013 13:24

Konferencja została zorganizowana w ramach projektu naukowo-edukacyjnego „Zachodnia Ruś” przy wparciu spółki wystawienniczej „Expoforum”. W konferencji wzięli udział białoruscy uczeni, przedstawiciele białoruskich organizacji społecznych, goście prawosławnej wystawy, która została zorganizowana w ramach tego samego projektu oraz konsul generalny Rosji w Brześciu nad Bugiem Nikita Matkowski.

Wydarzenie rozpoczął kandydat nauk historycznych oraz docent Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego Informatyki i Radioelektroniki Aleksander Gronski. Uczony mówił o procesarskich nastrojach wśród białoruskiego chłopstwa w XIX wieku, które były szczególnie silne w guberni mohylewskiej. Następnie profesor Mińskiej Akademii Duchownej Walentyna Tiepłowa zadała kłam „propagandzie, jakoby Imperium Rosyjskie prześladowało białoruską kulturę.” „W czasie panowania Mikołaja I w Białoruskim Okręgu Oświatowym stworzono mnóstwo szkół parafialnych, gdzie w niższych klasach rekomendowano naukę w narzeczu białoruskim. W tym samym czasie unitom, zjednoczonym z Rosyjską Cerkwią Prawosławną, nakazano głosić kazania w języku ludu” – argumentowała.

Z kolei kandydat nauk historycznych, redaktor pisma „Myśl Białoruska” Wadim Gigin poświęcił swój wykład wizerunkowi rosyjskich carów w białoruskim folklorze. Referent przedstawił białoruskie legendy, w których wszyscy władcy ruscy, jak i wywodzący się z dynastii Romanowów, byli przedstawiani jako „biali carowie/królowie” – obrońcy ziemi ojczystej i prawosławia.

Na zakończenie kierownik wspomnianego projektu „Zachodnia Ruś” Igor Zielienkowski przedstawił sytuację białoruskich chłopów, którzy musieli zmagać się z „uciskiem polsko-szlacheckim”. Zielienkowski podkreślił rolę, jaką odegrali rosyjscy władcy - wyzwoliciele Białorusinów spod tego poddaństwa. Zaproponował jednocześnie by pomnik Aleksandra II, który zniósł pańszczyznę na Białorusi, został z powrotem ustawiony na mińskim Placu Wolności.

Podsumowując konferencję konsul generalny Rosji Nikita Matkowski ocenił, że przypominanie o „prawdzie historycznej” dotyczącej panowania rosyjskich imperatorów na Białorusi jest jednym z istotnych elementów budowy wspólnego państwa białorusko-rosyjskiego (Związku Białorusi i Rosji).

 

Źródło: regnum.ru

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.