Nowe akcje rosyjskich nacjonalistów

Dziennikarze rosyjskiego pisma „Niezawisimaja Gazieta” alarmują – niedawne zabójstwo byłego pułkownika Jurija Budanowa oraz zamach na weterana wojny w Czeczenii Aleksandra Kriemientowa stają się dla rosyjskich ekstremistów nowym pretekstem do wzniecania niepokojów na tle narodowościowym.

28.06.2011 17:16

Budanow, który na początku 2009 roku wyszedł przedterminowo z zakładu karnego, gdzie odbywał karę 10 lat pozbawienia wolności za zabójstwo młodej Czeczenki, został 10 czerwca roku 2011 zastrzelony w Moskwie. Z kolei Kriemientow został ciężko ranny w zamachu, do którego doszło 21 czerwca 2011 r. W powszechnej opinii oba wydarzenia postrzega się jako akty zemsty ze strony Czeczenów.

W odpowiedzi w szeregu rosyjskich miast od tygodnia prowadzona jest m.in. akcja nacjonalistów pod hasłem „nazwij ulicę na cześć Budanowa”. W jej ramach członkowie grupy „Russkij obraz” zaklejają tabliczki z nazwami ulic upamiętniających mieszkańców Kaukazu, „przemianowując” je na ulice „Gwardii pułkownika Budanowa”.

I tak już gorącą atmosferę podgrzewa dodatkowo pogłoska, jakoby ze strony obecnych - wiernych Kremlowi - sił bezpieczeństwa Republiki Czeczeńskiej wystosowano do Ministerstwa Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej prośbę o udostępnienie danych osobowych uczestników kampanii czeczeńskich.

Ponowny wzrost nastrojów nacjonalistycznych stara się wykorzystać Władimir Żyrinowski - lider Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji. Zaproponował on złagodzenie odpowiedzialności karnej dla osób skazanych za „wzniecanie nienawiści lub wrogości na podłożu nacjonalistycznym”. „Niezawisimaja Gazieta” informuje dodatkowo, iż aktualnie toczą się rozmowy LDPR ze środowiskami radykalnymi (m.in. przedstawicielami Ruchu Przeciw Nielegalnej Imigracji) w sprawie udostępnienia im miejsc na listach wyborczych.

 

Źródło: ng.ru

(AJ)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.