Niezależne zrzeszenie studentów w Krakowie w latach 1980-1990

Niezależne Zrzeszenie Studentów było najważniejszym obok NSZZ „Solidarność” ruchem społecznym w PRL, jedyną niezależną organizacją studencką w całym imperium sowieckim.
21.12.2014 16:42

Formowało  postawy młodej inteligencji i wyrażało jej bunt przeciwko systemowi komunistycznego zniewolenia. Wyrastało z tradycji przedsierpniowych Studenckich Komitetów Solidarności i innych opozycyjnych środowisk. NZS przyczyniło się do złamania pozycji PZPR i podporządkowanych jej oficjalnych organizacji na uczelniach wyższych. Poprzez radykalizm głoszonych antykomunistycznych i niepodległościowych haseł rozbijało organizacyjny i ideologiczny monopol oraz system kontroli nad młodzieżą akademicką, sprzyjając utracie przez państwo komunistyczne realnego wpływ na młode pokolenia Polaków. Różne formy aktywności NZS uformowały świadomość ostatnich roczników  studentów, a wkrótce i młodej inteligencji tak w PRL, jak i w wolnej już Polsce. NZS był szkołą politycznej i społecznej aktywności, z którego wyszła znacząca cześć elit politycznych i społecznych III Rzeczypospolitej.

zajrzyjdoksiegarni_120Książka jest obszernym wyborem dokumentów poprzedzonych zarysem historycznym, przedstawia na przykładzie jednego z największych ośrodków akademickich, Krakowa, okres jawnej działalności  „pierwszego” NZS, między sierpniem 1980 a grudniem 1981 r. Starano się uchwycić fenomen ruchuw działaniu”. Służy temu konfrontacja materiałów źródłowych o różnym pochodzeniu. Przedstawiają one zarówno punkt widzenia samych uczestników NZS i współpracujących z nimi działaczy opozycji, jak i środowiska akademickiego, władz uczelni wyższych oraz struktur PZPR i aparatu represji.

 

Niezależne zrzeszenie studentów w Krakowie w latach 1980-1990. Wybór dokumentów. Tom 1. 1980–1981.


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość Wydawnictwa ARCANA!

Nowość Wydawnictwa ARCANA!

Justyna Chłap-Nowakowa "Malowane ochrą".

Nowość Wydawnictwa ARCANA!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Danka
23.12.2014 12:34
"Poprzez radykalizm głoszonych antykomunistycznych i niepodległościowych haseł rozbijało organizacyjny i ideologiczny monopol oraz system kontroli nad młodzieżą akademicką, sprzyjając utracie przez państwo komunistyczne realnego wpływ na młode pokolenia Polaków." Bardzo trafna ocena tamtych dzialan i ponadczasowa w realiach III RP, niestety. Co do udzialu czlonkow NZS w strukturach politycznych III RP, to do czasu zmonopolizowania sceny politycznej poprzez przyjecie "odpowiedniego" systemu liczenia glosow i dotacji dla partii,wykluczajacego mniejszych konkurentow,bylo ich rzeczywiscie sporo. Potem wraz z kurczeniem sie demokracji -ich liczba jest bardzo ograniczona, a co do niektorych dzialaczy sa powszechne watpliwosci,czy oby nie dzialali dla bratnich krajow ,a nie dla Polski.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.