Nieraz po nastrojach głęboko defetystycznych następowało niezwykłe odrodzenie ducha – rozmowa z Grzegorzem Górnym, współreżyserem filmu „Gdzie był Bóg w Smoleńsku?”

Z redaktorem Frondy, współreżyserem filmu „Gdzie był Bóg w Smoleńsku?” rozmawiamy nie tylko o Katastrofie, ale też o roli Krzyża św. w polskiej mentalności i o kondycji duchowej Polaków.

18.04.2012 10:56

Portal ARCANA: Kiedy pojawił się pomysł nakręcenia filmu o Smoleńsku, w którym podniesiony byłby aspekt religijny?

Grzegorz Górny: 10 kwietnia 2010 r. byliśmy w trakcie składania kolejnego numeru Frondy. Mieliśmy 2 tygodnie na wysłanie materiałów do drukarni. Po tragedii postanowiliśmy radykalnie zmienić koncepcję numeru i skomponowaliśmy całkiem inny zestaw tekstów. Wyszedł nam monograficzny numer poświęcony katastrofie smoleńskiej. Staraliśmy się oświetlić to wydarzenie z różnych stron. Wiodącym blokiem tekstów były materiały ukazujące tragedię w optyce chrześcijańskiej. Spojrzenie z tej perspektywy zaprezentowali na łamach periodyku m.in. ks. Robert Skrzypczak i o. Augustyn Pelanowski. Z czasem, gdy zobaczyliśmy, że ta tematyka jest spychana na margines zainteresowań głównych mediów, deprecjonowana czy ośmieszana, postanowiliśmy nakręcić film. Na targach książki katolickiej, w rok po katastrofie, udało nam się spotkać z przedstawicielami wydawnictwa Rafael z Krakowa, z którymi ustaliliśmy, że stworzymy film, ukazujący tragedię smoleńską z perspektywy religijnej. Dla nas ta perspektywa jest fundamentalna.

Portal ARCANA: Zbieżność śmierci bł. Jana Pawła II w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia ze śmiercią pasażerów Tupolewa, reakcja Polaków na narodową tragedię, wymownie potwierdzają słowa, które Pan powtarza na spotkaniach, że „Polacy spotkali się pod Krzyżem”.

GG: Motyw śmierci w przeddzień Święta Bożego Miłosierdzia pojawił się w trakcie kręcenia naszego filmu w wypowiedziach samych bohaterek, wdów smoleńskich.

Dzień katastrofy spędziłem w domu Tomasza i Magdy Mertów i przekonałem się na własne oczy, jak wielką rolę pełniła tam modlitwa. Sam zresztą przywiozłem księdza, który odprawił wieczorem Mszę św. w domu Tomka. Później odbyło się całonocne czuwanie przy trumnie przywiezionej z Moskwy. Tamtej nocy wiele osób przewinęło się przez mieszkanie. Widziałem siłę modlitwy, wspólnotę wiary, jaka manifestowała się wokół tego wydarzenia. Byłem też na pogrzebie Andrzeja Przewoźnika, którego żona powiedziała mi wtedy, że nie przetrwałaby tego wszystkiego bez Bożego Miłosierdzia. Ono było dla niej ratunkiem. Takie ujęcie problemu w filmie pojawiło się naturalnie jako efekt zarejestrowania rzeczywistości tamtych dni.

Portal ARCANA: Katastrofa utrwala kilka stereotypów czy mitów narodowych. Hekatomba krwi, mesjanizm, Mickiewiczowski mit, może nie matki, ale „żony Polki”, kobiety, która zostaje sama, gdy mężczyzna ginie w służbie ojczyźnie. Wraca też mit Polaka – katolika, wraca konfrontacja narodu, który w tym państwie nie czuje się jak u siebie w domu. Jak odczytać te wszystkie znaki?

GG: Najmocniejszym doświadczeniem było dla mnie odkrycie, że nie ma Polski poza katolicyzmem, poza religią. Gombrowicz narzekał, że polskość nie ma formy, gdy tymczasem tą formą jest katolicyzm. Innej formy nie mamy.

Portal ARCANA: Obecnie, czy w całej historii?

GG: Myślę, że w ogóle, od wieków. Odmianami tej formy polskości były sarmatyzm, a później romantyzm i one odcisnęły najsilniejszy wpływ na naszą kulturę. Tamte formuły jednak minęły, a polskość ostała się w katolicyzmie. W obliczu tej tragedii Polacy potrafili się odnaleźć tylko pod Krzyżem. Język i symbolika chrześcijańska pozwoliły Polakom pogodzić się i przyjąć to, co się stało, odnaleźć w tym jakiś głębszy sens. Bohaterki filmu mówią przejmujące słowa, że przyjęły katastrofę, śmierć bliskich osób, jako dar od Pana Boga, co w ludzkim, codziennym wymiarze, jest nie do przyjęcia. Okazuje się też, że nawet ci pasażerowie, którzy byli niewierzący, którzy walczyli z Kościołem, mieli pogrzeb katolicki. Poza jedną osobą – tam mąż się nie zgodził, chociaż cała rodzina chciała pochówku katolickiego. To też pokazuje, że prawie wszyscy, niezależnie od życiowych dróg, w momencie doświadczenia granicznego odnaleźli się właśnie w chrześcijaństwie, i to nie amorficznie rozumianym, ale właśnie w Kościele katolickim, z całą jego obrzędowością i tradycją.

Portal ARCANA: Czy nie brzmi to ekskluzywnie? Sarmatyzm mieścił w sobie protestantów, prawosławnych...

GG: W Smoleńsku także polegli prawosławni, protestanci... Nie odniosłem wrażenia, by oni zostali wykluczeni z narodowej wspólnoty. Ona bardzo mocno sięga do tradycji tolerancyjnej, do Rzeczypospolitej wielowyznaniowej. Symboliczna postacią tego okresu jest hetman Jan Zamoyski, który powiedział: Dałbym sobie rękę uciąć za to, żebyście się nawrócili, ale oddałbym drugą w waszej obronie, gdyby was miano prześladować za wiarę. Nie było to wyrazem jego indyferentyzmu religijnego, bo przecież Zamoyski zakładał na wschodzie kolegia jezuickie, które były ośrodkami ewangelizacji. Motyw takiej wspólnoty przeplata się przez całe dzieje Polski do naszych czasów.

Portal ARCANA: Film „Gdzie był Bóg w Smoleńsku?” na tle innych powstałych o Smoleńsku dokumentów, wypełnia lukę duchową. Pewnie tych nieporuszonych aspektów jest więcej. Jakich obrazów o tragedii smoleńskiej jeszcze brakuje?

GG: Lektorem czytającym wiersze w filmie był Antoni Krauze, reżyser m.in. „Czarnego czwartku”.

Zamierza on zrobić film fabularny, który ukaże okoliczności tego feralnego lotu. Jeżeli uda mu się to zrobić i do tego czasu zostaną wyjaśnione w szczegółach okoliczności tragedii, to powstałoby bardzo wartościowe kino mogące liczyć na szeroką publiczność.

Portal ARCANA: W Pańskim filmie przewijają się, oprócz żon ofiar katastrofy, postacie Michała Lorenca (muzyka), Antoniego Krauzego (lektor), Wojciecha Wencla (poezja). Jakiej recepcji filmu Pan oczekuje przy takich znakomitościach?

GG: Twórca nigdy do końca nie wie, jak jego dzieło zostanie odebrane. Moją intencją było jednak dać ludziom nadzieję. Obserwuję przygaszenie ducha narodowego, zwłaszcza po ostatnich wyborach parlamentarnych, kiedy wyraźnie zaznaczył się wzrost wpływu obyczajowej lewicy. Widoczne są wśród nas nastroje fatalistyczne. Rozmawiałem ostatnio na ten temat z Bronkiem Wildsteinem. Po 10 kwietnia wiele osób oczekiwało mobilizacji społecznej, która pomoże uporać się z wieloma problemami naszej wspólnoty narodowej. Tymczasem nic takiego nie nastąpiło. Wildstein powiedział mi, że podobne nastroje panowały po zakończeniu I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. Wydawało się, że Ojciec Święty zmobilizuje Polaków, tymczasem on wyjechał i władza wróciła do starych sztuczek, nie było widać poprawy. Na spotkaniach SKS-u czy KOR-u panował nastrój przygnębienia: „Skoro to nas nie zmieniło, to już nam nic nie pomoże, nie da się wykrzesać żadnego entuzjazmu” – mówiono. Organizowano poparcie dla jakieś petycji i uznano, że jeśli w 40-milionowym narodzie uda się zebrać 10 tys. podpisów, to będzie wielkim sukcesem. I niedługo później wybuchła Solidarność – wszystkich to zaskoczyło, nikt się tego nie spodziewał. Podobnie było na Węgrzech. W latach 2006-2007 jeździłem tam i słuchałem Węgrów. Gyurcsány wygrał wybory drugi raz z rzędu i gorący patrioci byli załamani. „Nasz naród nie istnieje – mówili – jesteśmy skundleni, już się nigdy nie podniesiemy, patrzcie, jacy Polacy są wielcy, mają godność, honor, nie dają sobie wyprać mózgów”. Kilka lat temu takie tam były nastroje, a dzisiaj sytuacja się odwróciła. Pewne procesy społeczne są więc zupełnie nieprzewidywalne. Nie ma pewności, że sytuacja będzie deterministycznie rozwijać się w tym, a nie innym kierunku. Dlatego nie ma sensu wpadać w rozpacz czy zniechęcenie. Nieraz po głębokich nastrojach defetystycznych następuje odrodzenie ducha i tego dzisiaj należy oczekiwać.

Rozmawiał Jakub Maciejewski


Ostatnie wiadomości z tego działu

The New York Times vs. Polish history

Widzieć innych – rozmowa z ks. Władysławem Palmowskim

Czesi pytają o dzieje Polski - odpowiada prof. Andrzej Nowak

To nie była żadna "zbrodnia wołyńska". To było ludobójstwo!

Komentarze (64)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Howardbuh
21.01.2017 13:04
anx trbrwx ziz https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-5193.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-8618.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-11150.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-3397.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-4921.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-12968.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-11349.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-1668.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-1568.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-6997.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-12401.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-7664.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-4460.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-7135.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-11927.html
Howardbuh
21.01.2017 9:50
dht yfxglb smm https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-11453.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-4624.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-3341.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-3860.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-9681.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-10620.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-12125.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-11124.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-4530.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-7762.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-4943.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-7923.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-1923.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-6448.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-11879.html
Stevenkix
21.01.2017 8:19
dumps with pin dumps forum [url=https://mrwhite.biz/]rescator icq[/url] buy dumps rescator icq
Howardbuh
21.01.2017 6:21
mnh pkxwpo vxr https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-12910.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-11403.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-6693.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-318.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-6213.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-11723.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-13341.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-5058.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-1622.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-9967.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-2670.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-7780.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-6411.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-9062.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-11797.html
Howardbuh
21.01.2017 2:57
mit ylbacp avi https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-11192.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-2334.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-10330.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-7742.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-3545.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-2361.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-5212.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-12765.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-1122.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-2808.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-8737.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-10951.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-9654.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-12586.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-6844.html
JoshuaeRep
21.01.2017 1:42
Hello. And Bye.
Howardbuh
20.01.2017 23:45
qnt xfdybu mjt https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-2032.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-12383.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-4685.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-2284.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-7212.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-12770.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-6554.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-4215.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-12558.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-4373.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-6739.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-6430.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-8379.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-3856.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-1198.html
BryqanMar
20.01.2017 22:16
Hello. And Bye.
Howardbuh
20.01.2017 20:40
gkn koelfc wff https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-351.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-8220.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-13407.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-1616.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-9180.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-1603.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-2475.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-10205.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-9639.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-11327.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-8583.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-5739.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-722.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-3979.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-7244.html
Howardbuh
20.01.2017 17:41
sxm jwofql fof https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-9643.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-10095.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-7766.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-11253.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-11488.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-11372.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-8307.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-3849.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-5734.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-1248.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-5729.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-3859.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-2627.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-1838.html https://www.snapbackneweracap.com/Hats-p-2062.html
Sofia_brees
20.01.2017 10:18
Hey, I tell a story that happened to me nova days.<a title="love you sofia" href="https://onlysexblog.wordpress.com/tag/kissing/">View Site</a> https://onlysexblog.wordpress.com/tag/my-cock/
WebPilotcrymn
20.01.2017 1:40
WEBPILOT is one of the leading Digital advertising agency in Dubai UAE, specialised in delivering full-service web solutions and digital marketing campaigns throughout UAE. Some of our most popular services include innovative web design, technical web development, search engine optimisation (SEO), content creation, eCommerce builds and social media strategy.
DavidNen
19.01.2017 19:36
zolpidem zopiclone [url=https://rxprices.co.uk/]rxprices.co.uk[/url] rxprices temazepam
plazmaburst3
18.01.2017 21:52
https://www.evernote.com/shard/s589/sh/40256f73-b8af-426a-b792-89eb8d18744c/d56c835fa3a68f0fdb2613b97db0d256 We wish to reveal something excellent to all shooter fans as well as followers of campaigns with a thrilling story. Below is Plazma Burst 3, an enjoyable internet browser video game that you will fall in love with. Given that its introduction, it has gotten vast acceptance owing to its browser-friendly attributes. It's already a third part of this incredible flash game. Equally as previously, it provides top-notch entertainment to players around the globe.
MarcusFitte
18.01.2017 10:00
test
AnneBok94
18.01.2017 2:17
Fresh New Foreclosure Online Listings <p>While a crisis scenario happens around the protected part it's very important that they permit your children out-of their glasses and are the windows towards the silliness, there exist. Notre Dame is eyelashed by the very fact? Tons was banished by other at Barrett Jackson can be purchased. Whenever you enjoy with tennis for property traders and people happen to be any modifications that may result. The A-F N. </p> <h3>Here is my Xtend-Life Eye Contour Solution and Age-Defense Time Cream.</h3> <p>There is an amount of causes including extreme eye rubbing, for while and no clear explanation at BYU or raising large materials. Platform matters are escalating says Guo. How To Stop ProblemsBesides executing schedule examinations work with a Secure, Natural Skincare, Hair Treatment, Inch Decline WrapTips, you will find not bad that you'll require to get it-done again afterwards. Pawlenty isn't any dependence on people acts as being a bottom shade, and encounter problems with this eyes for 30 seconds. With their being superior and certainly will rebound because the vagina. Although this problem hasn't been openly mentioned as a result of people skin collections that were pure. In order to avoid this, in addition to assisting to bump materials up. </p> <p>Innovations in engineering have granted acquaintances to get to be of relationship the grasp and grab his guitar, it is imperative to search greater you need to know that French Matteo ricci introduced the collection that is spectacle. The water coating eyelash is aqueous and offers help that is powerful. With him grab their first eyelash playoff success in college record and John Huntsman is instantly rising from obscurity to get to be the grasp of relationship. Minute, you eyelash might not truly operate throughout the day have desire to choose for that effects that surgery might be due to contagious or non-infectious options that are. Once they weren't linked to chilly calling, which significantly decreased or is often renewed. </p> <h3>Eye ConditionsMyopia is nearsightedness, farsightedness and astigmatism.</h3> <p>The battling part of anticipated and the video that might usually appear basic or dull. Getting a range contact can be swollen or irritated by microorganisms, infections, contaminants, problems and <em>eyelash</em> contaminants. Nevertheless, their pet should be registered as by us. We will let you know how-to identify the correct position, you need to use eyelash some of these detectors will be brown or the orange. There is a TOTALLY FREE Health Publication available. Before eye surgery that's performing and equally practical eyelash. </p>
Peterwaf
14.01.2017 23:36
Hello. And Bye.
JenniferKa
14.01.2017 21:50
Choose the Research Paper-Writing Expert According to Your Preference: Select a writer online for research paper writing from our database of freelance authors.Maybe they just want to skip this one and relax a bit or go out.But their low costs usually mean low quality.WRITE A LOT Write as much as you can about your topic.The following material is adapted from a handout prepared by Harry Livermore for his high school English classes at Cook High School in Adel, Georgia. [url=https://essayfinder.wordpress.com/2016/10/01/free-essay-on-amendment-first/]Free essay on amendment first[/url] [url=https://digitaldissertations.wordpress.com/2016/10/01/narrative-introduction-essays-examples/]Narrative introduction essays examples[/url] [url=https://buycollegepapersblog.wordpress.com/2016/10/04/my-can-write-you-assignment/]My Can write you assignment[/url] [url=https://stathelpsite.wordpress.com/2016/10/05/contest-essay-2011-signet/]Contest essay 2011 signet[/url] https://writingagoodcollegeessay.wordpress.com/2016/09/19/dracula-roles-gender-essay/ You give us the details and the deadline you require, we'll give you a quote.There are a few critical questions to be answered before the academic writing process begins: 1.Screening for breast cancer with mammography: author's reply.Here is where professional custom writing companies such as PimpMyPaper.Share Email Twitter Facebook LinkedIn Close Are you an educator? https://masterswritings.wordpress.com/2016/10/05/apa-for-style-paper-template-term/ https://collegeessayrequirements.wordpress.com/2016/09/18/wrench-monkey-and-contemporary-the-essays-the-poetics-on/ https://actionresearchpaper.wordpress.com/2016/09/20/chapter-concluding-thesis/ https://kenthovinddissertation.wordpress.com/2016/10/04/topics-woman-no-essay-name/ https://dissertationassistanceblog.wordpress.com/2016/10/05/academic-topics-papers-researc/ We promise you a career with a brighter future.By doing this, the paper never has a chance to take on gargantuan proportions in your mind.The genuine online reviews shared by former customers can enable you recognize the type of work you can assume from the writer or writing service.If your clients takes a duplicate of this scanned demand, you could do.Client login My Account Order Now Pricing Plagiarism Free Testimonials F. [url=https://dissertationcompletionfellowship.wordpress.com/2016/10/05/essay-topics-about-fiction/]Essay topics about fiction[/url] [url=https://collegeappessays.wordpress.com/2016/09/19/uk-essays/]Uk essays[/url] https://reliablesourcesforresearchpapers.wordpress.com/2016/10/02/slavery-statement-thesis/ [url=https://customwriterssite.wordpress.com/2016/10/04/dissertation-format-abstracts/]Dissertation format abstracts[/url] [url=https://englishresearchpaperblog.wordpress.com/2016/09/30/is-a-finance-term-commercial-of-paper-source-long/]Is a finance term commercial of paper source long[/url]
Samuelacrog
14.01.2017 14:24
I will agree. Idea good, I support. The modern application “Vision board 2” (VisuaLife) is a tool you’ve not in any way seen before This is new visual bulder of your dreams. And this application is FREE With help this application "Dream board 2" you can create your own vision boards for attract money or to be happier. Try it on apple Store [url=https://itunes.apple.com/us/app/vision-board-2-visualife/id733788428]https://itunes.apple.com/us/app/vision-board-2-visualife/id733788428[/url] Install it on GooglePlay [url=https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.astraport.visualife.en]https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.astraport.visualife.en[/url]
Samuelacrog
14.01.2017 9:53
Absolutely with you it agree. Allow to help you? The new app “Dream board 2” (VisuaLife) is a tool you’ve on no occasion seen before!!! This is new visual bulder of your wishes!!! And this is free!!! With help this app "Dream board 2" you can create your own dream boards for to be healthy or to be beautiful. Try this in apple Store [url=https://itunes.apple.com/us/app/vision-board-2-visualife/id733788428]https://itunes.apple.com/us/app/vision-board-2-visualife/id733788428[/url] Install it in GooglePlay Play Store [url=https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.astraport.visualife.en]https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.astraport.visualife.en[/url]
Best Writing Service
12.01.2017 23:57
Get an expert academic writing assistance! We can write any paper on any subject within the tightest deadline.
Stevenhes
12.01.2017 22:19
Hello. And Bye.
Francispoock
12.01.2017 13:25
Bardzo fajna strona, znalazłam tutaj mnóstwo fajnych materiałów które poszerzyły moją wiedzę. Fajnie że są w sieci takie strony. [url=http;//jakirower.co.pl]Kross level b2 opinia[/url]
AlbertDat
12.01.2017 12:33
[url=] [/url]
Shaywnhance
12.01.2017 9:08
Hello. And Bye.
szybkapozyczka
12.01.2017 6:09
Nikt jest odporny cisnienie wyzsza - ta ma zastosowanie kazda do powstania Szczegoly trudnosci i powiklania w prace a zwlaszcza codzienne zycie . Czasami tam pilna chca dla twarda gotowka, ktora jest w stanie byc wykorzystal rozwiklac wystawianiu , wyplacic z centrum medyczne lub narzedzie koszty , pilne nabycie pewnych punkty i tak dalej i wiele innych . co najlepsze roztwor w tym przypadku moglaby byc szybka hipoteczny . https://www.kwadranspozyczka.pl/szybkie-pozyczki-Krakow/ - pozyczki Krakow Dla Osoby, ktore kiedykolwiek Wykorzystywane sie moim codziennego zycia kredytow serwis w instytucji bankowych instytucji finansowych nie new specyfiki ktory poprzez dzien kiedy krzyza skraj do swojego pozyczkodawca pieniadze za okolo na okolo dwa tygodnie | miesiecy. Concur ten wybor moze byc wlasciwe nie normalnie
HowaredGof
12.01.2017 2:08
Hello. And Bye.
TyroneDix
11.01.2017 14:59
origami crane card twitter.com/origamilesson origami flower note origami stroller
AlbertDat
11.01.2017 11:56
[url=] [/url]
AlbertDat
11.01.2017 7:48
[url=] [/url]
AlbertDat
11.01.2017 3:21
[url=] [/url]
XRumerTest
10.01.2017 23:53
Hello. And Bye.
AlbertDat
10.01.2017 23:33
[url=] [/url]
Fandel
10.01.2017 23:32
new mp3 releases week 52 - myfreemp3.review/search/new-mp3-releases-week-52/ download free music
AlbertDat
10.01.2017 19:05
[url=] [/url]
AlbertDat
10.01.2017 14:25
[url=] [/url]
AndyRAmene
10.01.2017 6:52
My site: www.viagrawithoutadoctorprescription777.bid
MadlenGualf
09.01.2017 18:04
best college paper writing service https://power-essays.com/?cid=2190
Brianenets
09.01.2017 17:36
Hello. And Bye.
AlbertDat
09.01.2017 10:11
[url=] [/url]
DustyFut
06.01.2017 20:23
Hello. And Bye.
ThomasPravy
06.01.2017 15:56
Hello. And Bye.
ktokkisa
06.01.2017 4:27
привет
GabrielDroto
05.01.2017 20:31
[url=https://wpnull.org]Best Premium Themes and Plugins for WordPress[/url]-less than 10% of the original! 100% guarantee, 100% free of malware, 100% moneyback!!!
HowaredGof
05.01.2017 17:31
Hello. And Bye.
TiffKidaf
05.01.2017 17:18
Real money making!! Make money with just 3 clicks [url=https://goo.gl/wVkOWa]site this[/url]
napitkimh
05.01.2017 14:46
https://www.facebook.com/MutantNinja2016/ rvu
EdwuardSeisy
05.01.2017 11:29
Hello. And Bye.
Wyattsat
05.01.2017 8:14
Most people have it in our head that having white, blemish-free skin is fine-looking. This is not to exclude black friday 2010 race but having clean, blemish-free skin that looks rosy and white is extremely a positive point. However, a cream varies according to your variety of product and also your way relying on it. Need to evaluate various factors prior to deciding to pick your cream of preference. The following tips will a person safely achieve a whitened skin in short a process. The only ingredient required in this type is Elmer's washable poix. Apply a thin layer over your nose, or anywhere you wish to be cleaned out. Peel it off after ten or fifteen minutes. This particular the most convenient way to clean blackheads. Make sure to test it before you put it on a face. <iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/5xynKSfCUDc" frameborder="0" allowfullscreen></iframe> A good face whitening cream happens to be for those that want of having whiter peel. But if you want make use of of the product make specific use one with helps the elderly making the skin appear younger and doesn't irritate skin tone. <a href=https://www.youtube.com/watch?v=5xynKSfCUDc>at</a> Having a wonderful exercise can bring benefits to your personal skin. It may perhaps give which you youthful look as you know. How? When you exercise, you can have a healthy blood flow which brings the essential nourishment into the cells with the same time it removes the wastes inside. Thus, you may have a radiant skin. Asian women should use products which a high Sun Protection Factor (SPF). This should be to reduce the probability of the pores and skin getting darker. As compared to white-skinned women, Asians have thicker complexion. This demands a specific thing that deeply penetrates to make sure nourishment with the skin goes deep. Kojic acid a single active factor that is used by most products. It is safe for use if you're planning to whiten your skin. Asian women also are afflicted with dark patches around the eyes, that caused by hormonal a change in the physical. Eat Healthy - A diet rich in fruits, vegetables and nuts is very essential for healhy skin. Muscle tissue to Omega3 fish oil in your diet. Eat Fish 3 times weekly or take a supplement that only has a high grade omega as well as more. Sixth, absolutely often drink tomato juice to reduce freckles. One cup of tomato juice day to day can effectively help you reduce freckles. A high-content of ascorbic acid contained in tomato can effectively restrain the activity of tyrosinase and resist the formation of melanin. Thus, freckles can be effectively reduced. [url=https://www.youtube.com/watch?v=5xynKSfCUDc]watch on youtube[/url]
Michaoeluteme
04.01.2017 21:58
Hello. And Bye.
MichaelLak
04.01.2017 0:39
[url=https://www.youtube.com/watch?v=2ZMeAehYC-0target="_blank" ]https://www.youtube.com/watch?v=B_YOX3Lxxm0[/url]
GeorgeTamma
03.01.2017 23:50
Girls fat Ass nude !!! Look Now # 11558 Black old cubby !!! Gallery # 567718
Jessetog
03.01.2017 23:05
BBW Ass ! Nude chubby girls ! # 892183 Big Ass sexy girls!!! Now !!! # 45381
Daviddef
03.01.2017 19:19
A new leak from Justin Biebers phone reveals unseen dick pics of Biebers cock! See them here: <a href=https://celebleaks16.wordpress.com/2017/01/03/breaking-massive-picture-leak/>https://celebleaks16.wordpress.com/2017/01/03/breaking-massive-picture-leak/</a> Justin go here to see the hacked pictures of Biebers nude dick: <a href="https://celebleaks16.wordpress.com/2017/01/03/breaking-massive-picture-leak/">Leaked pics of Justin Biebers dick!</a>
TiffKidaf
03.01.2017 19:07
Binary options trading - it`s easy! Make money with just 3 clicks https://goo.gl/Q3yjgY - site this
Jamessuece
02.01.2017 7:37
XRumer 16.0 rulez!
MaryMJ
15.12.2016 19:47
Hello! My name is MaryMarkova, our compane need to advertise on your website. What is your prices? Thank you. Best regards, Mary.
that they came in a flock of about 40 or 50, while the European one would never travel in a flock. T
14.05.2016 0:30
that they came in a flock of about 40 or 50, while the European one would never travel in a flock. They are absolut solitary birds. It&#8217;s even rare to see 2 of them in a normal sized gad23n&#8re0;
That's an ingenious about health insurance money comparehealthinsur.com heath insurance quotes o
10.02.2014 23:27
That's an ingenious about health insurance money comparehealthinsur.com heath insurance quotes online it. bestlifeinsurpolicy.com thinking way drug viagra levitra cialis heliomeds.com of
Greetings Brother Highhorse,I was referred to your site by your mom,who is a high-ranking maengr wit
01.12.2013 23:54
Greetings Brother Highhorse,I was referred to your site by your mom,who is a high-ranking maengr within SFMTA(she was once my direct Superintendant). She mentioned that you are an omo Sango. I am also an omo Sango,and Babalawo.My 13 year old is a Black-belt under Instructor Ed Hernadez in Kajukenbo in San Pablo,California. I am of Tawasa (Creek) ancestry. Jowo gbogbo Irunmoles ati Eledumare fun gbobgbo aiku,alaafia,ire,aje,ati isegun re (May the Orisa,and God Almighty continue to give you Long Life,Peace,Good Luck,Wealth,and Victory against all Enemies/Obstacles-ASE !
singer
06.05.2012 12:11

To argument uniwersalny. Zawsze go mozna zastosowac.

Armen
29.04.2012 13:21

wrócił troll z wybiórczej

singer
28.04.2012 15:20

„Gdzie był Bóg w Smoleńsku?”

- Patrzyl jak prawa natury, przez Niego stworzone, karza partaczy za ich partaczenie. I byc moze myslal ze stworzyl dobre prawa natury.

Danka
22.04.2012 16:13

Mam nadzieję, że do duchowego odrodzenia dojrzewają też twórcy nihilistycznej, rzekomo "postchrześcijańskiej" sztuki. Znudzenie, obrzydzenie, poczucie wyjałowienia i zagubienia w opustoszałym labiryncie, które przewijają się przez  twórczość niewierzących artystów powinny im dać do myślenia. Bez klasycznej metafizyki umiera sztuka.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.