Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Krakowie

1 marca na Rynku Głównym w Krakowie zostaną rozstawione „Namioty Wyklętych”. Będzie w nich można obejrzeć wystawę oraz materiały multimedialne prezentujące sylwetki oraz losy bohaterów święta, niezłomnych do końca, o których przez wiele lat – również w wolnej Polsce – historia milczała. Poniżej zamieszczamy informację przesłana przez organizatorów – Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej.
28.02.2014 10:02

1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim rozstrzelanych zostało siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, która po rozwiązaniu szeregów Armii Krajowej kontynuowała jej dzieło. Koniec okupacji niemieckiej, podobnie jak dla członków licznych pomniejszych organizacji czy zgrupowań partyzanckich działających na ziemiach polskich do przełomu lat 40. i 50., nie był dla nich równoznaczny z końcem zniewolenia Ojczyzny. Wszyscy oni podjęli nierówną walkę przeciwko narzuconemu siłą komunistycznemu reżimowi. Jej celem było odzyskanie w pełni suwerennego państwa. Za bezkompromisową wierność swoim ideałom niejednokrotnie płacili najwyższą cenę. Jeżeli nie zginęli z bronią w ręku poddawani byli wciąż narastającym represjom, barbarzyńskim torturom, wyniszczającym śledztwom. Ciała zamordowanych grzebane w tajemnicy trafiały do bezimiennych grobów. Nieliczni, którym udało się przetrwać, na skutek konsekwentnej polityki władz PRL, przez kolejne dziesięciolecia żyli z piętnem „bandytów” i „faszystów”. Polityka ta – skazująca działaczy niepodległościowego podziemia po drugiej wojnie światowej na zapomnienie i niesławę – była na tyle skuteczna, że w tym roku 1 marca jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” będzie oficjalnie obchodzonym świętem państwowym dopiero po raz czwarty.

1 marca na Rynku Głównym w Krakowie zostaną rozstawione „Namioty Wyklętych”. Będzie w nich można obejrzeć wystawę oraz materiały multimedialne prezenujące sylwetki oraz losy bohaterów święta, niezłomnych do końca, o których przez wiele lat – również w wolnej Polsce – historia milczała. Podczas zwiedzania będzie można także usłyszeć piosenki Jacka Kaczmarskiego czy Leszka Czajkowskiego. Do „Namiotów Wyklętych” zostali zaproszeni także historycy, między innymi prof. Zdzisława Zblewskiego, oraz kombatanci, którzy opowiedzą o dziejach powojennego podziemia antykomunistycznego. Na rynku pojawią się także członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Siedemnasty” prezentujący mundury oraz broń „Wyklętych”. O godz. 14.30 zostanie odprawiona uroczysta msza święta w Bazylice Mariackiej w intencji walczących o wolną Polskę. Zaraz po niej na Rynku Głównym uformowany zostanie pochód, który ulicami miasta przejdzie do Parku im. Henryka Jordana.

Zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystościach oraz odwiedzenia „Namiotów Wyklętych” na Rynku Głównym!

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” objęły zasięgiem wszystkie oddziały stowarzyszenia. O obchodach w Łodzi, Warszawie, Toruniu i Lublinie można przeczytać na stornie:

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Jubileusz 90. urodzin prof. Jana Prokopa

W 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Spotkanie z profesorem Jakubem Politem 29 września 2020

Attila Jamrozik (1944-2019) In Memoriam

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.