Muzeum-dom pamięci gruzińskich oficerów w Warszawie

W stolicy Polski otworzono muzeum oficerów gruzińskich, służących w armii polskiej w okresie istnienia II Rzeczpospolitej.

06.02.2011 13:05

W uroczystości wziął udział minister spraw zagranicznych Gruzji Grigol Waszadze, przebywający w Polsce z wizytą oficjalną. Gruziński polityk powiedział dziennikarzom, że nowa instytucja będzie spełniać nie tylko rolę edukacyjną, ale także społeczną. Będzie miejscem spotkań gruzińskiej diaspory, a także imprez, mających na celu integrację przedstawicieli obydwu narodów. Ambasador Tbilisi w Polsce Konstantyn Kawtaradze dodał, że nowo otwarte muzeum jest pierwszą tego typu placówką nie tylko w Polsce, ale na świecie.

W muzeum zgromadzone zostały materiały archiwalne i eksponaty związane z gruzińskimi oficerami będącymi na kontraktach Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej. Osobne miejsce zajmują pamiątki po męczenniku prawosławnym, świętym Grzegorzu Peradze. Życie duchownego, który zginął w 1942 r. w Auschwitz-Birkenau, związane było bardzo mocno z Polską. To tutaj, a wcześniej w Niemczech, próbował znaleźć warunki do pracy duszpasterskiej i naukowej po ucieczce z bolszewizowanej ojczyzny (po upadku Republiki Gruzińskiej w 1921 r.).

 

Źródło: pik.tv

(BC)

Poniżej prezentujemy film z popularnego kanału na youtube "Pathe1939". Filmik jest hołdem złożonym gruzińskim oficerom służącym w polskiej armii:

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


wojak
06.02.2011 15:45

Widać, gdzie powinniśmy szukać sprzymierzeńców...


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.