Moskwa ujawni materiały dotyczące zbrodni katyńskiej, ale na swoich warunkach

Według przywoływanego dziś przez agencję informacyjną RIA Novosti oświadczenia administracji prezydenta Rosji, władze w Moskwie zobowiązują się do stopniowego odtajniania i przekazywania Polsce całości dokumentacji dotyczącej zbrodni katyńskiej.

27.01.2011 21:44

Oświadczenie kremlowskich urzędników zostało wydane jako komentarz do wczorajszego orzeczenia Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej, który uznał ostatecznie za zgodne z prawem utajnienie przez Naczelną Prokuraturę Wojskową Rosji decyzji o umorzeniu śledztwa katyńskiego. Tym samym sąd oddalił skargę stowarzyszenia Memoriał domagającego się odtajnienia decyzji prokuratury.

Zgodnie z opiniami komentatorów, oświadczenie prezydenckiej administracji ma z jednej strony nieco osłabić wymowę środowej decyzji Sądu Najwyższego, z drugiej zaś wskazać na władze w Moskwie, jako na jedyny podmiot władny rozstrzygać o odtajnianiu materiałów archiwalnych dokumentujących zbrodnię katyńską.

 

Źródło: rian.ru

(AJ)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


niezalezny
30.01.2011 14:29

Niestety w obecnej Federacji Rosji NIC sie nie zmienilo. CI SAMI co rzadzili w roku 1940, rzadza dalej. Owszem zmienily sie nazwiska. Ale nadal u wladzy, tak samo jak w Polsce, sa nadal CI SAMI.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.