Mer Lwowa: Szuchewycz i Bandera są naszymi bohaterami

We Lwowie odbywają się uroczystości upamiętniające śmierć Romana Szuchewycza. Szereg imprez poświęconych 61-rocznicy śmierci głównodowodzącego UPA przeprowadzi lwowski Płast (Narodowa Organizacja Skautowa Ukrainy, największa organizacja wychowawcza dzieci i młodzieży na Ukrainie). Głos z okazji rocznicy zabrał również mer Lwowa Andrij Sadowyj.

05.03.2011 15:21

„Lwowianie powinni twardo stać na stanowisku – Szuchewycz i Bandera są naszymi bohaterami, walczyli o niepodległość naszego kraju, nie zajmowali cudzego terytorium, lecz bronili naszej ziemi. Miło, że dzieci i młodzież o tym pamiętają i oddają hołd bohaterom” – powiedział mer Lwowa.

Dziś o godzinie 10:00 wystartował bieg spod budynku, w którym rzekomo narodził się dowódca UPA, do wsi Biłohorszcze, gdzie Szuchewycz zginął w 1950 r. z rąk funkcjonariuszy NKWD. Dziś odbywają się również zawody w piłkę nożną dla starszych płastunów. Młodsi płastuni biorą z kolei udział w grze terenowej, podczas której wcielają się w ukraińskich powstańców. Gra przewiduje sprawdzenie wytrwałości, sprytu i oddania Ukrainie wykazywanego przez bojowników UPA. Dla tych którym uda się pozytywnie przejść próby i dojść do końca, gra zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi.    

W niedzielę 6 marca o godzinie 17:00 w auli Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie odbędzie się wieczór pieśni ukraińskiej. Scenariusz wieczora będzie opierał się na motywach z życia Romana Szuchewycza. 

Roman Szuchewycz, jako głównodowodzący UPA, ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za zorganizowanie ludobójstwa ludności polskiej na dawnych Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej.

 

Źródło: zaxid.net

(MW)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (2)
Twój nick:
Kod z obrazka:


KKE
11.07.2016 19:16
Roman Szuchewycz urodził się we wsi Krakowiec, obecnym przejściu granicznym, a wieś Biłohorszcze, gdzie zginął, to przedmieście Lwowa, czyli bieg raczej w tę stronę, od naszej granicy do Lwowa, a bez związku z jego tablicą na polskiej szkole, co na zdjęciu.
Wilk577
11.03.2011 10:28

po kieg`o grzyba ten dziad stary jeszcze zyje ta ukraińska swołocxz jurij szuchewycz


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.