Łotysze popierają walkę z oligarchami w swoim kraju

Wskazują na to wyniki badań łotewskiej opinii publicznej w sprawie wpływów oligarchów na politykę państwa.

08.06.2011 8:31

Aż 80% badanych stwierdziło, że najwięksi przedsiębiorcy i biznesmeni łotewscy mają ponadprzeciętny wpływ na prace parlamentu, rządu i innych państwowych instytucji. Ankietowani wskazali nazwiska domniemanych oligarchów – są to najbogatsi ludzie Łotwy, którzy jednocześnie sprawują funkcje publiczne (np. byli premierzy, ministrowie). Zaledwie 7 % ankietowanych nie wierzy w tak silną pozycję oligarchów, 12 % nie miało określonego zdania na ten temat.

Gdy prezydent Łotwy Valdis Zatlers na kilka dni przed wyborami głowy państwa, podjął decyzję o rozwiązaniu parlamentu jako elementu walki z oligarchią, rosyjskie media dopatrywały się amerykańskiej inspiracji w tej decyzji. Okazuje się jednak, że łotewskie społeczeństwo widzi jej zasadność. Wkrótce ma odbyć się referendum zatwierdzające decyzję o rozwiązaniu izby, a później wybory parlamentarne. Jako, że to sejm łotewski wybiera prezydenta, Valdis Zatlers nie miał szans na reelekcję i stracił swoje stanowisko.

 

Źródło: regnum.ru

(JAM)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.