Łotwa: niemalże połowa społeczeństwa przeciw rosyjskim szkołom

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez agencję TNS i telewizję LNT 47% łotewskiego społeczeństwa w mniejszym lub większym stopniu popiera propozycję stowarzyszenia „Chroń swój język na Łotwie” i koalicji VL-TB/LLNK (Wszystko dla Łotwy/Dla Ojczyzny i Wolności-Łotewski Narodowy Ruch Niepodległości) zakładającą pełne przejście wszystkich rosyjskich szkół na język łotewski. 

04.03.2011 15:38

Zdecydowanie przeciwko istnieniu rosyjskich szkół wypowiada się 30% społeczeństwa, a dalszych 17% raczej popiera projekt. Przeciwko propozycji stowarzyszenia „Chroń swój język na Łotwie” i koalicji VL-TB/TNNK wypowiada się 48% obywateli spośród czego 33% jest temu zdecydowanie przeciwna.

Przeciwnikami istnienia rosyjskich szkół najczęściej są Łotysze zamieszkujący Liwonię i Semigalię. Projekt ustawy cieszy się również większym poparciem na wsi niż w mieście.

Jak wcześniej informowaliśmy podczas akcji stowarzyszenia „Chroń swój język na Łotwie” i koalicji VL-TB/TNNK organizatorom udało się zebrać 10 tysięcy podpisów. Oznacza to, że jeśli jeżeli tylko Centralna Komisja Wyborcza potwierdzi ich autentyczność wówczas będzie zorganizowana kolejna zbiórka podpisów, podczas której co dziesiąty obywatel Łotwy będzie musiał wyrazić poparcie dla projektu. Następnie ustawa trafi do parlamentu. Jeżeli deputowani odrzucą projekt zostanie rozpisane referendum.

 

Źródło: delfi.lv

(MW)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.