Łotwa: nie dla oficjalnych obchodów dnia legionisty SS

Komisja łotewskiego sejmu ds. praw człowieka i spraw społecznych odrzuciła propozycję partii VL-TB/DNNL, aby ogłosić 16 marca „Dniem łotewskich narodowych sił zbrojnych”.

09.02.2011 12:17

Jak informuje portal delfi.lv jeden z liderów TB Dzintars Rasčans stwierdził, że lepiej obchodzić dzień legionisty legalnie i „nie manipulować faktami”. Jego zdaniem należy oddać hołd poległym w walkach, wywiezionym na Syberię i tym spośród weteranów, którzy przeżyli. Jego kolega z frakcji Janis Domrava dodał, że taki krok z pewnością pozytywnie oceniłyby łotewskie środowiska emigracyjne i kombatanckie. Jednakże przewodnicząca Komisji Ingrida Circene, reprezentująca rządową partię „Jedność”, podkreśliła, że dzień łotewskich żołnierzy jest już obchodzony w dniu 11 listopada.

W latach 1998-2000 dzień 16 marca obchodzono jako Dzień pamięci łotewskich żołnierzy, chociaż faktycznie data ta była postrzegana jako „święto legionisty”. Następnie jednak to kontrowersyjne święto zostało usunięte ze spisu obchodzonych rocznic.

Podczas II wojny światowej Niemcy sformowali z miejscowej ludności łotewskiej dwie dywizje grenedierów SS (15 i 19), które następnie zostały połączone w Łotewski Legion SS. 16 marca 1944 r. obie dywizje po raz pierwszy wspólnie stawiły zbrojny opór Armii Czerwonej. Dla części Łotyszy te formacje stanowią symbol walki o niepodległość i sprzeciwu wobec komunizmu.

 

Źródło: delfi.lv

(MW)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.