Litwa przeciw sowieckim zbrodniarzom

Władze Litwy wycofują swojego ambasadora z Wiednia. Dlaczego?

19.07.2011 10:13

Litewskie posunięcie dyplomatyczne to odpowiedź na działania Austriaków, którzy postanowili zwolnić z więzienia byłego oficera KGB Michaiła Gołowatowa. Według władz litewskich pułkownik KGB jest odpowiedzialny za słynny szturm na wieżę telewizyjną w Wilnie z 13 stycznia 1991 r. Litewski rząd pozostaje na stanowisku braku przedawnienia dla zbrodni dokonanych przez sowietów w Wilnie i Rydze w 1991 r. Litwini uważają ponad to, że zwolnienie Gołowatowa to złamanie zasady solidarności europejskiej.

Wilno rozważa także zastosowanie dodatkowych środków dyplomatycznych wobec braku zgody na ekstradycję Gołowatowa na Litwę. W oświadczeniu ministra spraw zagranicznych Audroniusa Ažubalisa czytamy: „Oficjalni przedstawiciele Litwy, naród litewski, krewni ofiar 13 stycznia mają nadzieję, że Austria, jak też inni partnerzy z UE, wykażą się wrażliwością i będą uwzględniać normy prawa międzynarodowego. Oczekujemy od władz austriackich przekonujących wyjaśnień na podstawie jakich argumentów podjęli decyzję i dlaczego została ona podjęta tak szybko”.

13 stycznia 1991 roku Armia Czerwona dokonała szturmu na wieżę telewizyjną ochranianą przez ludność cywilną, a przede wszystkim studentów. Litwini bronili przed komandosami Michaiła Gołowatowa wejścia do studia, w którym do ostatniej chwili nadawany był program wolnej Litwy. Ludzie kładli się na ziemię, tworząc żywe zapory przed gąsienicami czołgów. Tego dnia zginęło w Wilnie 14 osób (13 cywilów oraz żołnierz radziecki; 15 osoba zmarła w lutym), a ponad 700 zostało rannych.

 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (2)
Twój nick:
Kod z obrazka:


PP
19.07.2011 8:03

Litwa ma milczeć w tej sprawie!! Powoływanie się na europejską solidarność przez litewskich szowinistów łamiących prawa mniejszości w tym kraju to cyniczny skandal!! Polska powinna już od dawna wycofać swego abasadora z tego niecywilizowanego kraiku!!

Diandej
19.07.2011 7:31

Cyniczna Europa. Tak nas kolejno sprzedawali zbrodniarzom sowieckim z całym cynizmem.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.