Konserwatywne książki: Odkłamać wczoraj i dziś

Mieczysław Ryba należy do tej grupy prawicowych naukowców, którzy opierają się wszelkim mitom. Podnoszenie faktów, czasem zupełnie nieznanych, sięganie wprost do źródeł, sceptycyzm wobec utartych opinii – oto pryncypia wyrażone w najnowszej książce profesora Ryby.
27.04.2014 12:20

Omawiana książka jest na wskroś prawicowa – przeciwna rewolucjom (francuskiej, bolszewickiej), określająca trzon Zachodu jako „cywilizację łacińską”, wskrzeszająca herosów antykomunizmu (Pilecki, Wyszyński). Nawet w przedwojennym paradygmacie „Odkłamać wczoraj i dziś” wypadłaby prawicowo, bowiem cała jedna część książki poświęcona jest Narodowej Demokracji: jej zasługom i (znów) odkłamywaniu. Naukowy charakter tekstów (przypisy w wygodny sposób zostały umieszczone na końcu rozdziałów) nie rzutuje na lekki i konkretny styl, dzięki któremu opowieść o niunasach politycznych np. stosunku de Gaulle’a do USA i NATO czyta się z przyjemnością.

Książka zaskakuje też nieszablonowością ujęcia wielu ważnych tematów. Gdy czytamy o różnych koncepcjach na politykę Kościoła katolickiego w PRL, reprezentowanych przez prymasa Wyszyńskiego z jednej strony, Jerzego Turowicza z drugiej strony, ale też i Stefana Kisielewskiego z trzeciej, możemy zrozumieć złożoność sytuacji hierarchii w państwie komunistycznym. W tym względzie książka staje się nieodzownym kompendium dla zrozumienia polskiej prawicy, a sięgnąć po nią mogą zarówno laicy jak i osoby już znające omawiane zagadnienia. Ostro też prezentuje się na kartach tego wydania kwestia granicy cywilizacji Wschodu i Zachodu – lecz nie tylko o granicę geograficzną tu chodzi, lecz bardziej o duchową – gdy Autor wspomina o inwazji multikulturalizmu (która przecież idzie z Zachodu), czy porówbuje nazizm i bolszewizm (Zachód i Wschód, a jednak nie do końca…).

Prof. Ryba w jednym z artykułów pyta: dlaczego Polska, mogąca się poszczycić tak wielkimi wolnościowymi tradycjami, miała i ma tak negatywny obraz w państwach ościennych? I właśnie kolejne rozdziały książki wskazują interesy środowisk liberalnych i lewackich, którym Polska i jej katolicyzm stoją na przeszkodzie w realizacji inżynierii społecznej kolejnych dekad.

Książka Prohibity wpisuje się w całą serię nonkonformistycznych tomów wydanych przez to wydawnictwo – czytając „Odkłamać wczoraj i dziś”, czujemy, że walka nadal trwa, a sztandar konserwatyzmu nadal dumnie powiewa nad naszą stroną tej cywilizacyjnej walki…

Łukasz Wiater

 

Mieczysław Ryba, Odkłamać wczoraj i dziś. Wybór tekstów historycznych, Warszawa 2014, wydawnictwo Prohobita, ss. 264.


Ostatnie wiadomości z tego działu

Wiesław Helak laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza!

Władysław Zajewski ,,Trudna droga do niepodległości (XIX-XX w.)"

Janusz Kurtyka ,,Z dziejów agonii i podboju. Prace zebrane z zakresu najnowszej historii Polski."

,,Nadberezyńcy" w radiowej Dwójce! Czyta Adam Ferency!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.