Kolejny pomnik Bandery na Ukrainie

W mieście Krzemieniec w Obwodzie Tarnopolskim odsłonięto kolejny pomnik lidera Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery.

30.08.2011 9:29

Realizacja inicjatywy krzemienieckiego Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów była możliwa dzięki artystycznemu mecenatowi Wołodymyra Czuba, który pokrył wszystkie wydatki.

Udział w odsłonięciu pomnika wziął udział mer Krzemieńca Ołeksij Kowalczuk, przewodniczący Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów Stepan Braciuń oraz przedstawiciele lokalnej społeczności.

Po odsłonięciu pomnika biskup Tarnopolskiej i Buczackiej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego Nestor odprawił mszę świętą za Stepana Banderę. Oprócz tego biskup odznaczył Czuba za zasługi dla odrodzenia życia duchowego na Ukrainie Orderem Świętego Równego Apostołom księcia Włodzimierza Wielkiego III stopnia. Uroczystości zakończyły się występem chóru pieśni narodowej.

W 2009 roku z okazji setnej rocznicy urodzin Stepana Bandery odsłonięto jego pomnik w Tarnopolu. Kierowana przez Banderę Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów ponosi odpowiedzialność za ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na ziemiach południowo-wschodnich II RP w latach 1939-1947.  

 

Źródło: zaxid.net

(MW)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (2)
Twój nick:
Kod z obrazka:


I've had this one since it came out and I never got around to it. I have a print copy and I pre
22.07.2013 1:54
I've had this one since it came out and I never got around to it. I have a print copy and I preefr reading ebooks now. I think this is why I haven't read it yet but I REALLY want to!
Sirjaro
30.08.2011 7:24

Trzeba było z Banderą zrobić porządek jak był w Berezie... 


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.