Kolejne kraje wymykają się Rosji spod kontroli

Zbliżenie USA i Azerbejdżanu na tle współpracy energetycznej stanowi poważne zagrożenie dla imperialnych aspiracji Kremla.

13.06.2011 21:06

Amerykanie zamierzają wesprzeć budowę rurociągu od Turkmenistanu, dnem Morza Kaspijskiego, przez Azerbejdżan i Turcję, aż do Europy. W tej sprawie wypowiedział się ambasador USA w Baku Matthew Bryza.

Amerykanin podkreślił życzliwość Waszyngtonu dla projektu budowy gazociągu na dnie Morza Kaspijskiego.

Wielu rosyjskich ekspertów twierdzi, że projekt gazociągu Nabucco jest "beznadziejny" (wicepremier Federacji Rosyjskiej, październik 2010), gdyż kraje Azji Środkowej nie mają takich złóż, które dałyby Europie opłacalny zakup gazu. Projekt Nabucco - jak informuje portal regnum.ru - moze kosztować prawie 8 miliardów euro i zakłada budowę 3,3 tys. km gazociągu biegnącego przez: Morze Kaspijskie, Azerbejdżan, Turcję, Bułgarię, Rumunię, Węgry i Austrię. Swoje udziały w przedsięwięciu mają m.in. Niemcy, Austriacy, Turcy, Rumuni, Bułgarzy i Węgrzy.

Korzystanie ze złóż m.in. Turkmenistanu umożliwiłoby wielu krajom dywersyfikację dostaw gazu i wzrost niezależność od Rosji. Portal ARCANA informował o sprzeciwie Rosji wobec wykorzystywania Morza Kaspijskiego do budowy rurociągu.

 

Źródło: regnum.ru

(JAM)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.