Kaliningrad: Niemcy chcą renowacji pomnika pruskiej królowej Luizy

W Kaliningradzie rozpoczęła się akcja mająca na celu renowację pomnika królowej Luizy Pruskiej.

04.02.2011 18:24

Inicjatorami przedsięwzięcia jest czterech Niemców, byłych mieszkańców Królewca, obecnie żyjących w Bonn. Według informacji pozyskanych z kaliningradzkiego ratusza, opłacone są już gipsowe odlewy popiersia królowej. Pomoc finansową obiecało też Niemieckie Towarzystwo Byłego Gimnazjum Żeńskiego im. Królowej Luizy (obecnie szkoła nr 41 w Kaliningradzie).

Do projektu dołączyła administracja parku „Centralny”, a także muzeum „Bramy Frydlandu” (Frydland to obecnie miasteczko Prawdinsk, tuż przy granicy z Polską).

Planowany czas zakończenia renowacji przewidywany jest na rok 2012 i związany z… uroczystościami 200 rocznicy wojny 1812, po której Rosja i Prusy zostały sojusznikami.

Królowa Luiza (1776-1810), żona Fryderyka Wilhelma III, to jedna z najważniejszych postaci w długiej historii rodu Hohenzollernów. W Prusach była wzorem dobroczynności. Od 1814 przyznawano specjalny Order Luizy, za opiekę nad chorymi i ułomnymi. Nazywano ją też „matką pruskich królów”, a jej kult jako matki doskonałej rozwijał się aż do upadku rodu w 1918 r. Pomnik w Królewcu powstał w 1874 r., z inicjatywy cesarza Wilhelma I.  

 

Źródło: allnw.ru

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


J.K
04.02.2011 14:03

No i psiakrew znów sobie z dzióbków jedzą.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.